Обирай пісні. Визначай переможця

Місцеві вибори-2020: як змінювалися тенденції виборчої кампанії за роки незалежності?

26.10.2020 р., 20:29

25 жовтня в Україні відбулися чергові місцеві вибори, явка на які була рекордно низькою за часи незалежності України. Народний депутат 3, 4 та 5 скликань Борис Беспалий в ефірі Українського радіо прокоментував, як змінювалися тенденції виборчої кампанії на місцевих виборах за роки незалежності.

"На сьогодні в Україні склалась більш-менш демократична система виборів. За багатьма зовнішніми ознаками вона демократична, але є й недемократичні елементи: зловживання владою адміністративним ресурсом, системні підкупи на місцевих виборах тощо. Хоча, звичайно, з тим, що було раніше, не порівняти. Як на мене, Україна ─ напівдемокративна", ─ зазначив Борис Беспалий.

Екс-нардеп прокоментував, чому явка на цих місцевих виборах була рекордно низькою.

"Щодо явки на цих виборах, то не можна не погодитися, що через COVID ми недорахувалися 10%. Але треба врахувати, що на місцеві вибори явка зазвичай була нижча, ніж на парламентських і особливо президентських виборах. На другому турі, мабуть, буде те саме. Мала явка додала тим партіям, які мають консолідованих прихильників. Бо коли явка маленька, то серед людей, які вагаються, багато хто не йдуть. А ті, хто твердо переконані, йдуть. І це позначилось на відносному успіху партій з чіткою ідеологічною позицією і зашкодило партії влади", ─ сказав він.

Крім того, Беспалий зазначив, що "через COVID була ще одна істотна особливість цієї виборчої кампанії: було набагато менше вуличної кампанії, зокрема, агітаторів на вулицях і масових зустрічей, а більше було агітації у засобах масової інформації, Інтернеті, зовнішньої реклами на білбордах".

Народний депутат попередніх скликань також зауважив, що цього разу виборча кампанія була більш ідеологічною, проте у великих містах більшого успіху змогли досягти партії мерів.

"Виборча кампанія йшла по площах, а не по цілях. І цього разу вона була більш ідеологічною. Хоча там, де сильні мери у містах, а вони зараз сильніші через те, що їм дають більше грошей через децентралізацію, там успіху досягли "мерські партії" ─ партії, які є тільки у цьому місті чи області. Але якщо вони вже там є, то дійсно круті", ─ пояснив він.

Читайте також: Секрети успіху мерських проєктів на місцевих виборах

Беспалий наголосив, як децентралізація позначилась цих місцевих виборах.

"Стало менше районів, з’явились об’єднані територіальні громади ─ це одна справа. Інша ─ цим громадам на місцях стали давати більше коштів. І це дозволило там, де дієздатні міські та сільські голови, активно це використовувати, і тому багато з них успішно виступають. Але біда у тому, що ця децентралізація зроблена у спосіб, не відповідний до Конституції. ОТГ ─ добра справа по суті, але Конституцією не передбачена, тому треба  привести у відповідність до Конституції, якщо зробили. І це елементарно зробити: треба дозволити, щоб об’єднуватись могли не тільки кілька сіл в одну громаду, а будь-які населені пункти незалежно від того, чи це місто, село, селище".

Народний депутат прокоментував, чи справді основна проблема в політиці полягає у тому, що в Україні немає структурованих партій. На думку Беспалого, "якщо партія склалася, має якусь традицію і якесь обличчя, то це не поганий орієнтир. Біда у тому, що таких партій, які мають свою історію та обличчя, в Україні обмаль. З тих партій, які були більш ніж на двох виборах ось зараз, я можу назвати "Батьківщину" і "Свободу". І вони не найбільш провідні. Всі інші з’явилися або перед виборами, або пройшли купу ребрендингів. Не треба абсолютизувати виборчу систему, але якщо ми будемо займатись перебором особистостей, то поки 30 мільйонів українців не перепробуємо, то що з того буде. Політика ─ це абсолютно командна справа, як і футбол. І позакомандний політик ─ це позакомандний гравець. Тому люди так і голосували. Інше питання, за які партії. Але це вже демократичний елемент".

Фото: REUTERS 

Місцеві вибори-2020: як змінювалися тенденції виборчої кампанії за роки незалежності?

Новини по темі