Мобільний додаток

Більшість мереж перебувають у тому стані, якими їх залишили за радянських часів ─ експерт про новий опалювальний сезон

19.10.2020 р., 13:00

15 жовтня заступник Міністра розвитку громад та територій України Наталія Хоцянівська заявила, що галузь житлово-комунального господарства в цілому готова до опалювального сезону 2020-2021 років. Разом з тим, профільний заступник визнала, що досі залишається невирішеними питання фінансово-економічного характеру, через що опалювальний сезон може своєчасно розпочатися не скрізь. Цю заяву конкретизувала прес-служба Нафтогаз України. Там повідомили, що через борги Теплокомуненерго в Україні нині перебувають під загрозою зриву своєчасного початку опалювального сезону 45 населених пунктів. Які регіони під загрозою та чи є шляхи виходу з цієї ситуації в ефірі Українського радіо розповів професор Києво-Могилянської школи врядування Геннадій Рябцев.

Про те, скільки населених пунктів може опинитися без опалення

Якщо йдеться лише про ті борги, які існують у Теплокомуненерго за спожитий газ, закуплений раніше у Нафтогазу, то дійсно мова йде за 45 Теплокомуненерго, які забезпечують відповідну кількість регіонів. Оскільки у нас зазвичай один чи навіть кілька населених пунктів забезпечується однією компанією: десь комунальною, десь приватною. Ця проблема виникла давно, Нафтогаз регулярно нагадував про те, що такі компанії мають сплатити борги чи підписати з ним і відповідними структурами план з реструктуризації заборгованостей або план їх погашення. Відповідні документи є і ми бачимо, що ця кількість компаній поступово скорочується. Ще декілька тижнів тому їх було понад 70, нині залишилося 45. Мова йде про компанії, які мають борги. Та є компанії, які мають достатньо зношені мережі і працюють на межі своїх технічних можливостей. Тому проблеми можуть виникнути не лише у цих 45 населених пунктах. Не все визначається фінансами, на жаль, багато чого визначається технічним станом і рівнем ефективності тих мереж, які зараз працюють в Україні. Більшість мереж перебувають у тому стані, якими їх залишили за радянських часів, тобто великих коштів на їхню модернізацію за останні 30 років не виділяли. Центральна і місцеві влади й досі думають, що й так "нормально", на це варто звертати увагу аж поки не відбудеться якась надзвичайна подія.

Про нормативи

Існують норми, відповідно до яких має своєчасно вмикатися опалення, це коли середньодобова температура протягом трьох днів буде менше +8 градусів. Цієї осені ми ще не мали таких показників, однак все запрацювало раніше. Все, скоріше за все, зумовлено тим, що приватні підприємства, які забезпечують опаленням населення, хочуть отримати більше прибутків.

Про борги Теплокомуненерго

Нам завжди казали, що державні підприємства гірші за економічною ефективністю, ніж приватні. Але я не думаю, що все залежить від форми власності. Все залежить від керівників, від того як вони ставляться до своєї діяльності. Якщо те чи інше (державне чи приватне) підприємство впродовж тривалого часу створює проблеми, то, напевно, органам місцевого самоврядування слід думати над тим, що варто щось змінити. Так зване реформування житлово-комунальної сфери чомусь розпочалося зі зміни тарифів, а не зі встановлення нормальних форм взаємодії і вкладання коштів у модернізацію. Тобто потрібно було б спочатку, на мою думку, зробити все для того, щоб стимулювати залучення коштів в оновлення мереж, а вже потім піднімати ціни і тарифи.

Про модернізацію мереж

Якщо мова йде про відносно старі будинки, наприклад, радянських часів, там розведення теплоти вертикальне. Це означає, що не можна комусь одному зробити для себе регулювання постачання енергії. А от в нових будинках розведення дозволяє кожному мешканцю збільшувати чи зменшувати надходження тепла у власне помешкання.

Фото: pixabay.com

Більшість мереж перебувають у тому стані, якими їх залишили за радянських часів ─ експерт про новий опалювальний сезон

Новини по темі