Мобільний додаток

Леонід Кравчук про Крим, ядерну зброю та те, чи варто відмовитись від зустрічей щодо врегулювання ситуації на Донбасі в Білорусі

26.08.2020 р., 13:09

Про те, чи можна було захистити Крим від анексії Росією та чи має Україна постачати зараз туди воду, чому наша держава відмовилась від ядерної зброї та чи треба перенести зустрічі Тристоронньої контактної групи з питань врегулювання ситуації на Донбасі з Білорусі до іншої держави Українському радіо розповів перший президент України, другий голова Верховної Ради України, народний депутат багатьох скликань, а віднедавна – голова української делегації Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук.

– 29 років Україна незалежна, а дехто нашу незалежність все одно не хоче визнавати. В Акті про проголошення незалежності написано, що територія України є неподільною і недоторканною. Але навесні 2014 року Росія анексувала в нас Крим, шість років триває війна на Донбасі, понад 13 тисяч вбитих, понад 30 тисяч поранених, майже 45 тисяч стали жертвами цієї війни. На вашу думку, можливо в 90-х роках ми щось недогледіли, не зробили, аби убезпечити вашу територію від війни?

– В 90-х роках в нас було головне завдання – створити незалежну державу в кордонах, які були визнані Радянським Союзом. Ми це зробили і зафіксували в документах. Також ми створили власні збройні сили, будучи ще в Радянському Союзі. Добилися, щоб кордон Радянського Союзу на заході і на сході став кордоном України.

Але багато чого ми не зробили, тому що не було законів, актів, на які можна було би спертися, враховуючи принципи і норми міжнародного права. 

– Виконувач обов’язків на той час президента України Олександр Турчинов, коли я в нього в інтерв'ю запитала, чому на той момент не відстояли Крим, не оборонялися, сказав, що на той час в нас не існувало армії. Трагедія, як він сказав, полягала в тому, що наша держава відмовилась від ядерного статусу в обмін на пусті обіцянки захисту. Тобто Будапештський меморандум має декларативний характер і що саме відмова від ядерної зброї спровокувала таку ситуацію, що ми маємо анексований Крим і Донбас. Ви вважаєте це правильною оцінкою чи спекуляцією?

– Ядерна зброя, яка була в Україні, не контролювалась Україною. В нас не було так званої "чорної валізи", яку носять за президентом і користуються в екстрених військових ситуаціях. Я міг спілкуватися як президент, командуючий ракетною армією тільки телефоном. А управляти я не міг, керувала Москва. 

По-друге, ядерні боєголовки, які стояли на наших ракетах, мали термін дії до 1997 року. І навіть якби це все діяло, ніхто б в Україні не зміг використати ядерну зброю в боротьбі за незалежність або збереження українських земель. 

До цього було проголошено, що ми антиядерна держава, демократична і гуманна. Ми ні з ким не воювали і не хочемо воювати. І раптом ми першими в Європі використали ядерну зброю. Це божевільна ситуація. Тому ядерна зброя – це предмет спекуляцій, в тому числі і пана Турчинова.

Я говорив з міністрами (щодо анексії Криму – прим. ред.) і вони кажуть, що були обмежені можливості, але війська були. Вони чекали команди діяти, а була команда мовчати. Вже сьогодні було стільки відкритих публічних заяв, що люди там сиділи і чекали, але їм казали не стріляти. Вони кажуть: "Приходять люди і забирають зброю, що робити?". "Не стріляти". Можна погодитися, що були обмежені можливості, але якщо команди з Києва немає, то не будуть стріляти. [...] Не можна ні за яких умов сказати військовим не стріляйте, якщо до тебе приходять. Військова частина закрита, має кордони. І коли відкривають силоміць ворота і плюють прямо на цих людей, а вони стоять і мовчать, то за це треба нести відповідальність. Кажуть, що якби з Києва була точна вказівка, було достатньо військових сил для того,щоб зупинити цей безлад.

Читати також: “Документів, які б зашкодили Україні, ми ніколи підписувати не будемо” – Кравчук про участь в ТКГ

– Тобто ви вважаєте, що керівництво України в 2014 році, яке було при владі, має понести відповідальність?

– Абсолютно. Народу треба сказати правду і перестати спекулювати інформацією. 

– Зараз точиться дискусія, чи треба постачати воду в анексований Крим. Позиція президента Зеленського полягає в тому, що відновлення водопостачання можливе лише після його деокупації. Як ви вважаєте в цій ситуації? 

– Відповідно до міжнародного права, країна, яка захопила територію, окупант відповідає на 100 % за забезпечення цієї території всім необхідним. Ми кажемо, що там живуть українці, і якщо раптом станеться якась гуманітарна катастрофа, яка пов'язана з водою, то людям воду можемо дати. Але щодо промислових підприємств, військових баз ми в житті на таке не підемо. Але несе відповідальність за все це Росія. Україну звинуватичувати не треба, ми до цього не маємо ніякого відношення. 

Якщо Крим стане на позицію української державності, а російські війська звідти підуть, Крим стане частиною України, це питання автоматично перестане існувати. 

– Ви нещодавно очолили українську делегацію в Тристоронній контактіній групі щодо врегулювання ситуації на Донбасі. ТКГ збирається в Мінську і, можливо, вже після епідемії знову буде збиратись. Зважаючи на останні події в Білорусі, можливо, варто змінити майданчик?

– Я думаю, білоруський народ вирішить це питання без нас. Хай вирішують, ми не можемо втручатися в їхні внутрішні справи. Білорусь участі в ТКГ не бере, а просто створила умови для того, щоб ми там працювали. Якщо раптом можливості для роботи там не буде, тоді ми будемо шукати інше місце.

ФОТО: Українське радіо

Леонід Кравчук про Крим, ядерну зброю та те, чи варто відмовитись від зустрічей щодо врегулювання ситуації на Донбасі в Білорусі

Новини по темі