Мобільний додаток

"Найкращий спосіб активізувати громадян – залучити їх до контролю витрачання своїх податків", – голова правління ЦПК Віталій Шабунін

14.08.2020 р., 19:06

Чи обізнані громадяни як витрачаються їхні податки, яким чином наповнюється бюджет, у кого вимагати якісні послуги? Про це розповідають гості програми "Активізація з Людмилою Тягнирядно" голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін та директор з комунікацій аналітичного центру "CASE Україна" Микола Малуха.

"Не існує державних коштів, є гроші платників податків", – колись цю фразу сказала Маргарет Тетчер. Але в українських реаліях ­– громадяни не усвідомлюють свою участь у наповненні державного бюджету. Більшість українців недооцінюють суму податків, яку сплачують за державні послуги. Про це йдеться у минулорічному дослідженні Київського міжнародного інституту соціології, яке було проведено на замовлення аналітичного центру "CASE Україна".

"Результати проведеного нами соцопитування є і позитивними, і негативними водночас. З негативних я би назвав запитання: чи знають люди, за рахунок чого найбільше формується Державний бюджет України? 73% бюджету України – це, власне, податки громадян. Правильну відповідь знали лише 32% опитаних. Ми розуміємо, що лише третина людей усвідомлює, що вони є головними наповнювачами бюджету України. Приблизно 56% людей сказали, що готові піти на зменшення податків, але самі оплачуватимуть деякі державні послуги. Наприклад, медичні, освітні тощо. Отже, ми бачимо, що українці розуміють, що вони зможуть ефективніше використовувати гроші, ніж держава, і у них є таке здорове прагнення", – коментує директор з комунікацій  аналітичного центру "CASE Україна" Микола Малуха.

Результати дослідження показали, що українці не особливо обізнані у загальних термінах і поняттях. Наприклад, не знають як і з чого складається бюджет, яка в Україні система оподаткування, скільки податків вони сплачують.

"Люди не розуміють, що купуючи будь-яку послугу, будь-який товар, вони сплачують як мінімум 20% ПДВ, вже не говорячи про різні акцизи, імпортні мита і так далі. Люди, взагалі, не розуміють, що є, наприклад, ЄСВ (єдиний соціальний внесок), що це їхній податок, а не податок роботодавця. Також що є податок на доходи фізичних осіб, військовий збір, різні акцизи. Наприклад, заправивши на АЗС свою машину, ви сплатили імпортний збір, сплатили акциз на пальне. Більшість українців цього не усвідомлюють, тому їхньою думкою так легко маніпулювати різним політичним популістам", – вважає Микола Малуха.

Політики з року в рік розказують електорату про безкоштовний громадський транспорт, низькі тарифи на комуналку, так звану безкоштовну медицину та освіту, високі пенсії. Чи дійсно усі ці послуги безкоштовні пояснює голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін:

"Не існує безкоштовних державних послуг, крапка. Якщо щось ви раптом отримуєте від держави чи від комунальної громади, не оплачуючи в цей момент, це означає, що ви за це заплатили раніше податками. Не існує безкоштовних державних послуг".

На думку активіста, є така ілюзія, що громадяни можуть не сплачувати податки, якщо цього не хочуть. Проте це не так – отримуючи гроші на руки, з них вже вирахували ЄСВ і ПДФО – тобто 18%. Також громадяни сплачують податки купуючи товари в магазині, платячи за різні послуги тощо.

"Тільки в пострадянському просторі є таке поняття як зарплата "чистими" і "брудними". Ніде в світі такого поняття немає. Коли ви влаштовуєтесь на роботу в Європейському Союзі, вам називають зарплату з податками. Тому що ви розумієте, що це все ваші гроші, просто частину з них ви віддаєте державі чи громаді, де ви живете, щоб отримати послуги. Середня українська родина з двома працюючими заробляє державі за рік 5 тисяч доларів! А це 73% всього бюджету. Так, їх сплату організовує працедавець. Але це не гроші працедавця. Працедавець як бізнесмен, як юридична служба, сплачує окремі податки", – пояснює Віталій Шабунін.

Нещодавно активісти ГО "Центр протидії корупції" запустили новий проєкт – Рух платників податків. Його мета поінформувати людей як витрачаються їхні податки, а також залучити найбільш активних до контролю за цим процесом. 

"Ціль нашого проєкту – запропонувати людям, які вражені цією інформацією, змінити щось, що зробить розпорядження їхніми податками кращим. Наприклад, долучитися до просування законопроєктів, які посилять контроль за цими грошима, або допомогти оскаржити закупівлі в їхньому місті, селі, де ми бачимо очевидну переплату, або багато інших речей. Я переконаний, що немає кращого способу активізувати громадян почати впливати на державу, ніж контролювати витрачання своїх податків. Своя кишеня ближча до тіла – не загальне благо, а конкретно мої гроші", – підкреслює голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін.

На фото: голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін

"Найкращий спосіб активізувати громадян – залучити їх до контролю витрачання своїх податків", – голова правління ЦПК Віталій Шабунін