Мобільний додаток

Не допустити Бейрута: як убезпечити Україну від вибуху аміачної селітри

7.08.2020 р., 11:59

4 серпня на складах порту Бейрута, де протягом декількох років зберігалися 2750 тонн аміачної селітри, стався потужний вибух. Загинули 137 осіб, постраждали близько 5 тисяч, десятки людей вважаються зниклими безвісти. У зв’язку з масштабними вибухами у ліванській столиці, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль доручив до 15 вересня 2020 року повідомити про результати перевірки умов зберігання аміачної селітри в країні. Експерт аграрного ринку, екс-керівник Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа та голова підкомітету з питань цивільного захисту населення, попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру та подолання негативного впливу на довкілля, завданого збройним конфліктом на території Донецької та Луганської областей Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Сергій Шахов в ефірі Українського радіо розповіли, як убезпечити Україну від вибуху аміачної селітри.

"Основні заводи-виробники селітри в України ─ це Рівне, Черкаси та Сєвєродонецьк. Я думаю, що відповідно там формуються основні запаси. Також є склади компаній, які торгують добривами. 2-3 найбільших з них мають певний склад в області. Тому зрозуміло, де шукати. Інша справа, що виробництво селітри в Україні у промислових масштабах тягнеться з 70-х років минулого століття. Я консультував зі спеціалістами, і ніхто не може згадати серйозної небезпечної ситуації, пов’язаної з селітрою. Всі розуміють, що селітра несе серйозну небезпеку. Для спеціалістів не секрет, що певні види селітри використовуються для промислового виробництва вибухової речовини", ─ зазначив Володимир Лапа

Лапа наголосив, що малоймовірно, щоб селітра могла вибухнути сама по собі.

"Щоб був дійсно вибух, потрібна комбінація факторів. Щоб просто селітра, яка зберігається на складі, вибухнула, потрібно сильно постаратися. Якщо подивитися на новини по Бейруту, то ситуація виглядає так, що зберігалася селітра, яка була конфіскована. Вона тривалий час зберігалася на тому складі або поруч, що і петарди. Крім того, проводилися зварювальні роботи. Відповідно загорілися петарди, і потім селітра, якщо там були якісь домішки органічних речовин, справді могла загорітися", ─ сказав він.

Нардеп Сергій Шахов прокоментував ініціативу уряду щодо перевірки  умов зберігання аміачної селітри на підприємствах.

"Сталася справді небезпечна дія у Бейруті, і зараз має бути перевірка. Коли Єгор Фірсов був т.в.о. на департаменті екологічної перевірки, його навіть на жодне підприємство не запускали. Олігархи купили собі за копійки підприємства, приватизували їх, модернізації не проводять, забруднюють повітря, води та ґрунт. А якою є ситуація по зберіганню небезпечної сировини? Я зараз погоджуюся з чиновниками, що рідко роблю: Шмигаль одразу відреагував на мою реакцію, і роблять перевірки на підприємствах. Головне, щоб це не переросло у шалену корупцію з боку тих, хто перевіряє. Прийдуть на підприємства, там щось не так, взяли гроші і пішли", ─ сказав Шахов.

Фото: вибух у Бейруті, ЕРА

Не допустити Бейрута: як убезпечити Україну від вибуху аміачної селітри

Новини по темі