Мобільний додаток

Про розслідування злочинів, скоєних під час окупації частини Луганщини — прокурор області Олексій Ляшенко

24.07.2020 р., 21:54

6 років тому у 20-х числах липня підрозділи сектора "А" почали операцію з визволення Лисичансько-Сєверодонецької агломерації. Операція стартувала 21 липня 2014 року. Того ж дня звільнили Рубіжне, 22-го звільнили Сєвєродонецьк та Попасну. Протягом кількох наступних днів звільнили Лисичанськ. В ефірі Українського радіо прокурор Луганської області Олексій Ляшенко повідомив, що під час окупації Лисичанська, Рубіжного, Сєвєродонецька та Попасної правоохоронці зареєстрували близько 700 злочинів.

"Всі злочини розслідуються, частина вже є розкритою, скерованою до суду та розглянутою", — говорить прокурор Луганщини.

Він зазначив, що розслідування проводяться по кожному обстрілу, по кожному факту руйнування цивільної інфраструктури, факту катувань: "Є яскравий приклад подій, які відбувалися під час окупації Лисичанська. Нами встановлено 4-х осіб, які залучали до своєї протиправної діяльності місцевих мешканців. Їх змушували будувати фортифікаційні споруди. Суд вже його розглянув, і вперше в державі винесено вирок за статтею "Порушення законів і звичаїв війни". Організатору цього злочину призначено покарання на термін 10,5 років, іншим учасникам ОЗГ — по 10 років".

Правоохоронці організували спеціальний реєстр потерпілих під час подій шестирічної давнини. Він, за словами прокурора області, налічує 4000 людей. "Справа в тому, що багато людей, які зараз вимушені проживати на непідконтрольній території бояться і не можуть звертатися до правоохоронних органів, тому їм простіше звертатися до громадських організацій, з якими ми співпрацюємо і отримуємо інформацію про постраждалих від них".

Ляшенко зазначив, що розслідування злочинів, під час збройного конфлікту має свою специфіку: "Проблемою є відсутність доступу до тимчасово окупованих територій для збору доказової інформації неможливість допиту осіб, неможливість затримання людей, причетних до вчинення тих чи інших злочинів. Але, ми вже за 6 років окупації створили відповідні бази і відпрацювали методологію розслідувань цих злочинів, яка здійснюється дистанційно".

Прокурор наводить один із прикладів такого розслідування: "Десь, близько двох місяців тому в інтернеті з’явилося відео як група снайперів Центру спеціального призначення ФСБ Російської Федерації вчиняє злочин: виконує завдання на окупованій території щодо вбивства наших військовослужбовців. Ми зараз розслідуємо це кримінальне провадження, відповідно, в ході спецоперації ми добули цей відеозапис, він аналізується, встановлюються учасники цих подій, проводиться ряд експертиз. І найближчим часом ми скеруємо провадження до суду".

Зараз правоохоронці встановлюють багато фактів обстрілів території та цивільної інфраструктури зброєю, яка ніколи не перебувала в українській армії на озброєнні, каже Олексій Ляшенко. "Ця зброя була безпідставно завезена на тимчасово окуповану територію за допомогою окупаційних адміністрацій відповідними підрозділами Російської Федерації. І твердження, що на території України ця зброя колись була, не відповідає дійсності. Ми знаходимо снаряди, зброю, проводимо балістичні експертизи і таким чином акумулюємо і у такий спосіб доводимо присутність і наявність російської агресії відносно України", — говорить прокурор Луганської області.

Олексій Ляшенко також прокоментував ситуацію, яка є зараз на території Луганської області, враховуючи події, які цього тижня відбувалися по всій території України, зокрема, захоплення заручників у Луцьку та Полтаві, вибухи та повідомлення про замінування у Києві. На території Луганської і Донецької областей проводиться Операція Об’єднаних Сил, і зараз концентрація правоохоронців та спецпризначенців тут дуже велика, тому проблем із терактами чи диверсіями немає, каже він.

"І ми розкриваємо потуги, які приймаються зі сторони Російської Федерації щодо вчинення злочинів на території Луганської області, — зазначає прокурор, — 7 липня ми затримали чоловіка, який проходив службу у так званій "народній міліції" "ЛНР". Він був завербований співробітниками ФСБ Росії і отримав наказ вчинити диверсію на території Сєвєродонецького об’єднання "Азот", а це хімічне підприємство. Він хотів підірвати 2 бочки з аміаком, вміст яких близько 3,5 тонн. Вони хотіли спричинити екологічну катастрофу та масове знищення жителів області. Найближчим часом кримінальне провадження буде відправлено до суду".

Фото - фейсбук

Про розслідування злочинів, скоєних під час окупації частини Луганщини — прокурор області Олексій Ляшенко

Новини по темі