Мобільний додаток

Заручників у Луцьку звільнено: чи можна попередити подібні теракти?

21.07.2020 р., 23:17

Заручників звільнено. Про це повідомив Міністр МВС Арсен Аваков, пише офіційний сайт МВС. За його словами, постраждалих немає. "Заручників звільнено. Людину, яка їх утримувала затримано", - заявив Міністр. За повідомленням СБУ, внаслідок спецоперації “Бумеранг” вдалося звільнити 13 людей. Нагадаємо сьогодні близько 9-ї ранку озброєний чоловік захопив автобус з людьми. Терорист опублікував своє звернення і висунув ряд вимог ідеологічного характеру. Встановлено справжнє ім'я підозрюваного у захопленні заручників - Максим Кривош, він двічі судимий, відсидів загалом 10 років за тяжкі злочини. Увечері трьох заручників вдалося звільнити після того як з терористом поспілкувався президент Володимир Зеленський, і той виконав одну з вимог. Операція зі звільнення заручників тривала близько 12 годин. Заступник директора Українського Інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко зазначає, що правоохоронна система України вперше мала справу з утриманням заручників з метою висунення саме вимог ідеологічного характеру. Експерт вважає, що не варто героїзувати особистість терориста.

Текст звернення Максима Плохого (так назвав себе терорист Максим Кривош – ред.) доволі-таки обізнаний в різних ідеологічних течіях. Власне, з ким ми маємо справу? Це перший ідеологічно мотивований терорист?

Те, що я прочитав, я бачу як несистематизований перелік різних джерел. Можна сказати, що в людини є якась система поглядів, вірніше – набір поглядів, але те, що цей набір системний, я сказати не можу. І тут хочу наголосити, що ми не маємо права створювати таким людям імідж героя. Він просто відстоює набір тверджень, які вважаються йому найбільш прийнятними, але він його відстоює шляхом погроз для життя інших людей. Я вам можу нагадати про Белька, що грозив підірвати міст Метро. Який був ветераном АТО. Потім, після того як його арештували, Аваков узяв його на поруки. І наступна людина, яка захопила міст Метро, я вважаю, надихнулася саме Бельком. 

Виникає зараз багато запитань із цієї ситуації: чому так довго? Чи така специфіка ситуації? Наскільки правоохоронна система може оперативно реагувати на такі ситуації?

Ми мали справу з заручниками. А це означає, що перед тим, як здійснювати якісь дієві кроки чи, взагалі, варто їх здійснювати? Перед тим як реалізувати якісь силові методи вирішення питання, варто здійснити перемовини з цим терористом, хоча б на предмет того, щоб він випустив якомога більше заручників. З іншого боку, я не пам’ятаю ситуацію, коли заручники захоплювалися з метою висунення саме політичних вимог і заручники ці трималися довгий період. Тому, мені здається, що тут ще й відсутність практики правоохоронних структур до вирішення таких проблем.

І ще один нюанс: дуже оперативно спрацювали російські Телеграм канали...

Якщо ми говоримо про "руку Москви", то навіть, якщо Кремль не стоїть за цією людиною, якби не було російської агресії на сході України, то не було б такої хвилі насилля на території України. Ми маємо розуміти, що Росія так чи інакше зацікавлена у тому, щоб розхитувати ситуацію, щоб продемонструвати світові "фейковість" України, показати українцям, що їм немає на кого сподіватися, у них немає дієвої влади, дієвих правоохоронців.

Якщо говорити про роль Арсена Авакова, то він завжди дуже оперативно реагує, знаходиться на місці події. Чи можна тут ще знайти характерні риси, що міністр демонструє свою незамінність для тих, від кого він залежить, наприклад?

Безумовно. Якщо ми говоримо про сьогоднішню ситуацію, то де факто, тут має бути залучено дві структури — поліція та СБУ, яка безпосередньо реалізує саму спецоперацію. Мені здається, що правоохоронці тут покликані, щоб убезпечити місце події від цивільного населення, від того, щоб там з’являлися інші люди. Поява пана Авакова обумовлена тим, що ця ситуація стала праймовою в новинах. З іншого боку, ми завжди маємо розуміти, що для терориста важливо те, що до нього приїхав сам міністр. І думаю, що поява Авакова та не доцільна. Вона додає йому значущості. Водночас, це стимулює ефект доміно, тому, що інші будуть вважати, що ось зараз вони вчинять якийсь злочин, і до них приїде сам міністр.

А чи можна упередити такі події як сьогоднішня в Луцьку?

Майже ні, якщо ми говоримо про одинаків. Якщо ми говоримо про певну систему, тобто, про організовану злочинність, організовані терористичні групи, їм набагато простіше. Бо правоохоронці мають хоч якусь інформацію про діяльність таких структур. Коли ми говоримо про одинаків, особливо, про фанатиків, яким є ось цей Максим, тут дуже складно. Тому що вирахувати одну людину серед сорока мільйонів, надзвичайно складна справа.

фото - МВС

Заручників у Луцьку звільнено: чи можна попередити подібні теракти?

Новини по темі