Мобільний додаток

Монетарний голод чи монетарна інтоксикація: що чекає на українців після відставки голови Нацбанку?

3.07.2020 р., 20:00

Про здобутки Якова Смолія на посаді голови Нацбанку та чим загрожує його відставка українській економіці в ефірі Українського радіо розповідає професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, екс-заступник голови Національного банку Олександр Савченко.

Сьогодні своєї посади позбувся очільник Національного банку України. Верховна Рада відправила Якова Смолія у відставку. Сам Смолій заявляв, що це згідно з його заявою, проте наголошував, що на нього здійснювався системний політичний тиск. 286 депутатів підтримали зміну антуражу у фінансово-банківській системі. До здобутків Нацбанку за своєї каденції пан Смолій під час доповіді у ВР зарахував оздоровлення банківської системи, низька інфляція, збільшення обсягів золотовалютних резервів, а також стабільність під час коронавірусної кризи.

Які наслідки матиме відставка голови Нацбанку для економіки України під час фінансової та коронавірусної кризи пояснює Олександр Савченко: "Є певні ризики, якщо у разі заміни Смолія на іншу фігуру політика Національного банку не покращиться, а погіршиться. Традиційно в Україні нова влада, нова еліта трохи гірша, ніж попередня. Інвестори знали, яка політика буде у Національного банку. А що буде зараз  невідомо. В керівництво можуть прийти люди, які дуже далекі від монетарних політик, від знань макроекономіки. Люди борються за посади, не розуміючи, що ці посади дуже відповідальні. І відповідальність має бути не перед політичними партіями, а перед українським народом. За п’ятибальною шкалою я би поставив оцінку Смолію "три з плюсом". Це висока оцінка в умовах криз, коронавірусу. Наш Національний банк під тиском чи за власними переконаннями дотримувався політики монетарного голоду. Ця політика непогана, але під час криз вона працює не дуже добре, тому що пишатися малою інфляцією і курсом в умовах, коли економіка падає досить не доречно. Разом з тим політики монетарної інтоксикації тобто дешевих грошей, які масивно заходять в економіку, до прикладу, зараз дотримуються США. Ці гроші щоправда осідають на фондовому ринку, що призведе до другої кризи. Якщо в Україні запровадити таку політику, гривня опиниться в кишенях корупціонерів. Курс національної валюти почне падати і буде стрімка інфляція. Очевидно це злякало пана Смолія і він вирішив піти у відставку".

Якої монетарної політики дотримувався пан Смолій і чи можливе його повернення до Нацбанку коментує експерт: "Не думаю, що Яків Смолій буде повертатися. У нього немає жодних ані політичних, ані професійних амбіцій. Він технар і можливо на цей час в Україні потрібні технарі. Вони мають домінувати у всіх гілках влади. Технарі можуть припускатися помилок також, можуть дотримуватися неадекватних доктрин монетарних. Доктрина монетарного голоду домінувала і домінує зараз у головах правління Національного банку очевидно через тиск МВФ. А Міжнародному валютному фонду так зручніше, тому що не буде явних криз і фінансової дестабілізації, але в той же час є більш сучасні монетарні політики. Для цього правління Нацбанку має володіти мистецтвом монетарної політики, щоб з одного боку підтримувати економіку, а з іншого боку не допустити тих параметрів, про які казав пан Смолій: інфляція – 11%, курс – 30 гривень за долар. Цілком можливо підтримати український малий бізнес не прямо, а опосередковано".

Критики роботи пана Смолія закидають йому відсутність дешевих кредитів, знекровлення економіки і надмірне зміцнення гривні наприкінці минулого року. Чи є  в цьому доля правди пояснює Олександр Савченко: "Справді Монетизація в Україні суттєво впала, тобто грошей не вистачає для раціонального обслуговування обігу товарів. Не вистачає їх і для кредитування. Це і є мистецтво монетарної політики. Суть в тому, що економіку слід насичити грошима якомога більше. Скільки вона бере, стільки і треба давати. Проте тут є певні обмеження. Можна давати, аж поки не почнеться інфляція і загроза сильної девальвації. Таку політику можна здійснювати, проте вона вимагає філігранної майстерності. На жаль в Україні кадровий відбір відбувається не за принципом фаху, освіти, знань та морально-етичних якостей".

На питання, чого чекати українцям експерт зазначає: "Шок від відставки трішки вщухне. Гривня стабілізується, але вже на відмітці 27-28 за долар. Зараз підстав для девальвації гривні немає. Сезонний фактор як правило грає за сильну гривню. Зараз відбулося безпрецедентне падіння імпорту, що теж позитивно впливає. Можливо буде зменшена облікова ставка Національного банку, тому що 6 – це занадто висока облікова ставка при такій інфляції".

На фото: Олександр Савченко 

Монетарний голод чи монетарна інтоксикація: що чекає на українців після відставки голови Нацбанку?

Новини по темі