Обирай пісні. Визначай переможця

Інститут кримінальних проступків: оперативний розгляд справ і відсутність судимості

2.07.2020 р., 10:00

Про те, які правопорушення вважатимуться кримінальними проступками, види покарань за них них та хто виконуватиме функції дізнавачів в ефірі Українського радіо розповідає радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко.

З 1 липня в Україні набув чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень". Серед іншого він передбачає запровадження Інституту кримінальних проступків. Заступник міністра МВС Антон Геращено заявив, що 60 % всіх правопорушень будуть проходити через Інститут кримінальних проступків і слідство займатиме лише декілька місяців.

"Запровадження інституту кримінальних проступків було зроблено з метою підвищення ефективності слідства. Серед загальної кількості кримінальних злочинів, які фіксувалися в Україні щороку, а їх було понад мільйон, близько 60% складали саме не тяжкі для кваліфікації кримінально-процесуального кодексу. Зараз частина нетяжких злочинів переведена в кримінальні проступки. Це зроблено для того, щоб розвантажити слідство по тяжких злочинах, злочинах середньої тяжкості. Йдеться про очевидні проступки, коли вони розкриваються доволі легко. Дізнавачі, які займатимуться цими кримінальними проступками мають можливість доволі легко їх зафіксувати і впродовж короткого часу притягнути громадянина до відповідальності. Разом з тим винна особа не матиме в біографії  запису про судимість. Це не полегшення долі громадянина. Це створення такої правоохоронної системи, коли і винний буде покараний і особа, яка зазнала збитків має можливість швидко їх відшкодувати. Покарання може здійснюватися у вигляді накладання штрафів, призначення виправних робіт або перебування під вартою. За таких умов правохоронна система відпрацьовує ефективно, тому що має час на розслідування тяжких злочинів", – пояснює Іван Варченко.

На питання, чи не зросте кількість кримінальних проступків вчинених однією особою через скасування судимості за них радник міністра зазначає: "Покарання за кримінальні проступки доволі серйозні. Штрафи можуть сягати 34 тисяч гривень. Крім того, йдеться не лише про штраф, а й про повне відшкодування тих збитків, які завдані громадянам у разі кримінального проступку. Якщо громадянин здійснює кілька кримінальних проступків, відповідно кожен наступний проступок кваліфікується з обтяжуючими обставинами і цей громадянин визначається, як рецидивіст і покарання здійснюватиметься за жорсткішою шкалою. Однак на сьогодні існує подвійна ситуація. У зв’язку з тим, що зараз нетяжкі кримінальні злочини розслідуються за повною процедурою слідства: експертизи, слідства, доказова база, то злочинець, перебуваючи на свободі має можливість тривалий період, упродовж багатьох років, вчиняти злочин поки по ньому йде розслідування за попередній. Відтепер така ситуація буде значною мірою припинена, оскільки правопорушник одразу нестиме покарання протягом місяця". 

Хто може стати дізнавачем пояснює Іван Варченко: "Дізнавачі – це переважно колишні співробітники слідчих підрозділів. Зараз їхня кількість визначена в межах 4000 осіб.  Проте надалі поліція розглядає і має можливість розширити цю кількістю людей, яким буде надано право дізнавача, до 20-30 тисяч осіб. Дізнавачами можуть бути дільничні поліцейські, слідчі та співробітники кримінальних підрозділів".

На фото: Іван Варченко, Радіо Свобода

Інститут кримінальних проступків: оперативний розгляд справ і відсутність судимості

Новини по темі