Мобільний додаток

Голоси за відставку: чому підписи про звільнення Авакова не мають юридичних наслідків?

3.06.2020 р., 10:38

Коли парламент планує заслухати звіт Кабінету Міністрів України, зокрема, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, за відставку якого збирають підписи депутати фракції "Голос"? Чию кандидатуру на посаду міністра культури пропонуватиме провладна фракція? Чому "Європейська солідарність" вимагає звільнити керівництво Державного бюро розслідувань? Про все це Українському Радіо розповіли народний депутат, член фракції партії "Слуга народу" Василь Мокан та народна депутатка, членкиня франції "Європейська солідарність" Ірина Фріз.

"Вчора парламент ухвалив низку досить важливих рішень, в основному по кримськотатарському народу: звернення до всіх парламентів, до світової спільноти з нагадуванням про російську агресію та окупацію. Також про інвентаризацію лісів й центральні законопроєкти, які трохи піднімали виплати і одиноким матерям, і на дітей-сиріт", – розповів Василь Мокан

Народний депутат зазначив, що наступні дні діяльності парламенту будуть присвячені звіту Кабінету Міністрів України та розгляду діяльності окремих міністрів: "В Уряду немає страху чи небажання йти і спілкуватись з депутатами. На погоджувальному засіданні в понеділок домовились про те, що у четвер відбудеться розгляд програми діяльності КМУ відносно первинного тексту, який був внесений в кінці квітня – на початку травня, і швидше за все за результатами обговорення буде ухвалене рішення відправити його на доопрацювання. Згідно регламентної вимоги, у Кабміну буде 15 днів, щоб перенести доопрацьований текст. Ця робота вже фактично зроблена. Тобто у четвер буде повністю присутній склад Кабінету Міністрів, а прем’єр буде особисто доповідати програму діяльності".

"У п’ятницю запланована година запитань до Уряду. Уряд знову буде присутній у повному складі й буде готовий відповідати на питання народних депутатів, фракцій та груп. Попередньо на погоджувальній раді домовлено, що першим і основним доповідачем буде міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, тому що ряд резонансних подій, які сталися протягом останніх двох тижнів, вимагає відповіді. Але також можуть звучати питання й в частині Міністерства охорони здоров'я, енергетики та інші", – зазначив депутат партії "Слуга народу" Василь Мокан.

З приводу збору підписів за відставку Авакова, народний обранець наголосив, що це ініціативи окремих депутатських фракцій чи самих депутатів: "Але це включно політична акція, тому що юридичних наслідків такі збори підписів не мають. В нас лише зареєстрований законопроєкт "Про інтерпеляцію" щодо можливості відповідальності міністрів особисто та можливості Верховної Ради висловлювати їм недовіру. Ця ініціатива правильна з точки зору контролю парламенту і підзвітності уряду, але його ще потрібно ухвалити. Наразі такі збори – це можливість політичного піару чи окремих депутатів, чи окремих фракцій".

Читати також: Опозиційні фракції підтримують відставку всього уряду і Авакова зокрема – Роман Лозинський про некомпетентність Кабінету міністрів

З ним згодна і народна депутатка від "Європейської солідарності" Ірина Фріз, яка пояснила, що закиди до депутатів "ЄС" щодо того, що вони не підтримали ініціативу партії "Голос" щодо відставки Авакова, спекулятивні: "Там є представник від "ЄС" Яна Зінкевич. Але я б хотіла всіх закликати ставитись обережно до спекуляцій на подібній інформації. Відповідно до чинного законодавства, не потрібно збирати підписи для звільнення міністра. Для його звільнення достатньо одного підпису народного депутата, який хоче ініціювати його відставку".

"Потрібно не підписи збирати під постановою, яка цього не потребує, а голоси для голосування за відставку Авакова. Ми будемо голосувати за відставку кожного представника цього Кабміну, тому що вважаємо, що він не справляється із ситуацією", – зазначила Фріз.   

Читати також: Відставка Арсена Авакова не на часі – Ольга Василевська-Смаглюк про кадровий голод в уряді

Членкиня фракції партії "Європейська солідарність" наголосила, що в Україні реальна економічна катастрофа, відповідальність за яку несе президент України Володимир Зеленський: "В нас шалений спад промислового виробництва, зумовлений в тому числі й коронавірусом, страшна ситуація з малим та середнім бізнесом, надзвичайно великий державний борг, який утворився внаслідок діяльності двох урядів пана Зеленського. І всю відповідальність за економічну, фінансову та безпекову ситуацію в нашій державі несе особисто пан Зеленський. Його перший уряд накоїв біди під час об’єднання, роз'єднання міністерств, що хибно відобразилося на їхній роботі. Так само і новий недосформований уряд пана Шмигаля не справляється та не має можливості якісно, фахово і вчасно реагувати на виклики". 

Народний депутат від "Слуги народу" Василь Мокан, в свою чергу, розповів, ким фракція планує доукомплектувати Кабінет Міністрів, який зараз недораховує очільників кількох міністерств.

"На вакантну посаду міністра культури та інформаційної політики фракція "Слуга народу" буде пропонувати кандидатуру Олександра Ткаченка. Зараз він голова гуманітарного комітету ВРУ, тобто в цій тематиці працює і розбирається. Але для цього ще треба внесення з боку прем’єр-міністра, тобто подання до ВР. Стосовно інших вакантних посад, то зараз обговорюються кандидатури на посаду міністра освіти і науки. Конкретики ще немає, але вже певні прізвища звучать. Стосовно міністра енергетики і міністра навколишнього середовища, то в нас є тимчасового виконуюча обовязки міністра енергетики пані Буславець і поки що так і залишається. А на міністра навколишнього середовища був запропонований і представляв себе на фракції пан Абрамовський – зараз це чинний заступник міністра енергетики і навколишнього середовища. Він буде у статусі в. о. міністром екології. Для цього голосування парламенту не потрібно, це може бути рішенням КМУ", – розповів Василь Мокан. 

За його словами, в керівництва країни є бачення удосконалення подальшої структури КМУ: "Можливе розділення інших міністерств, створення нових вакантних посад. Робота ведеться і завдання таке, щоб найближчим часом фіналізувати структуру і заповнити вакантні посади найбільш професійними людьми, аби КМУ міг повноцінно працювати". 

Наостанок народна депутатка Ірина Фріз розповіла, що партія "Європейська солідарність" й надалі буде вимагати звільнити керівництво Державного бюро розслідувань: "Будемо дивитися, чи підтримають нас колеги. Але ця вимога є абсолютно об’єктивною, тому що ДБР завдяки вимогам вищого керівництва перетворилась сьогодні на репресивний орган, який займається переслідуванням опозиції. Все, чим вони займаються останнім часом, лягає чорною плямою на репутацію органу, який створювався з метою розслідування найбільш резонансних корупційних справ".  

"Ми будемо вимагати відставки ДБР так само, як і збиратимемо підписи за відставку недосформованого Кабміну", – підсумувала Ірина Фріз. 

ФОТО: radiosvoboda

Голоси за відставку: чому підписи про звільнення Авакова не мають юридичних наслідків?

Новини по темі