Мобільний додаток

Тільки 2% мостів у справному стані – Олександр Кубраков про зношеність українських мостів і шляхопроводів

2.06.2020 р., 15:00

Про те, де в Україні найбільше аварійних мостів та як держава планує їх відновлювати згідно з п’ятирічною Національної програмою в ефірі Українського радіо розповів Голова державного агентства автомобільних доріг України Олександр Кубраков.

Програма:

У Києві презентували Національну програму відновлення мостів на 2020-2025 роки. Саму програму анонсував Президент України під час пресконференції ще 20 травня. Концепцію  оприлюднив "Укравтодор", обсяг фінансування оцінили у 28,7 млрд гривень. Детальніше про програму розповідає Олександр Кубраков: "Вона фокусуватиметься на 1 500 мостах на дорогах державного та місцевого значення, які знаходяться в аварійному чи передаварійному  стані. Це ті мости, термін експлуатації  яких вже вийшов. Друга складова – це позакласові мости. Це такі роботи як реконструкція Запорізького мосту, будівництво нового мосту в Кременчуку, капітальний ремонт Варварівського мосту та будівництво нового мосту через Південний Буг в Миколаєві".

На питання, в яких регіонах найбільше зношених мостів, які потребують відновлення експерт зазначає: "Суто статистично у нас є західні регіони, де в принципі найбільша кількість мостів, тому і зношених мостів у них пропорційно більше. Йдеться про Закарпатську, Івано-Франківську, Чернівецьку та Львівську області. Крім того, після повені 2008 року багато мостів досі не відбудовано. Загалом в Україні на дорогах державного та місцевого значення 16 тисяч мостів та шляхопроводів. За останні роки було обстежено приблизно 70% мостів на дорогах державного значення, і 15% мостів на дорогах місцевого значення. Усього обстежено 35% з 16 200 мостів і споруд  тобто ми навіть не володіємо інформацією про те, в якому стані решта. Можна сказати, що тільки 2% мостів у справному стані.  Дані підтверджують, що в основному мости будувалися в радянські часи в 60-70 роки по 4-5 тисяч за десятиліття. Просто термін їхньої експлуатації виходить, тому кожного року кількість аварійних об’єктів збільшується".

На питання що доцільніше: відновлювати, зносити чи будувати нові мости Олександр Кубраков відповідає: "Перш за все їх слід правильно експлуатувати. На цьому не потрібно економити. У нас на це завжди, особливо останні 20 років, не доходило фінансування. Латали ями на дорогах, а станом мостів ніхто не займався. Крім того, великою проблемою є перевантаження мостів особливо за останні 5 років. Перевантажені фури руйнують дорожнє покриття і мостові конструкції. Тому все залежить від конкретного випадку – або реконструкція, або капітальний ремонт. Реконструкція – це по суті будівництво нового мосту замість існуючого, а капітальний ремонт – це заміна окремих конструкцій, якщо міст в цілому може функціонувати ще декілька десятиліть".

Доволі проблемним є Південний міст у Києві, капітальний ремонт якого проводять майже щороку. А нещодавно трапилася ситуація, коли міст фактично розійшовся. Чи можливо його знести і побудувати новий експерт пояснює : "Цей міст знаходиться на балансі КМДА, а не "Укравтодору". Крім того, цей міст технологічно не дуже вдалий. З ним є проблеми. Це позакласовий міст, по якому проходить одна з гілок метрополітену, тому його демонтаж і зведення нового коштуватиме бюджету мільярди й мільярди гривень. У нас таких мостів за часи незалежності ще жодного не було збудовано, крім моста "Кірпи".

На фото: Олександр Кубраков, Zik

Тільки 2% мостів у справному стані – Олександр Кубраков про зношеність українських мостів і шляхопроводів

Новини по темі