Мобільний додаток

Усе скасувати і повернути до старої системи – Павло Ковтонюк про перспективи медичної реформи

6.05.2020 р., 10:00

Про те, чому медична реформа не виправдала сподівань та які зміни чекають на лікувальні заклади та пацієнтів в ефірі Українського радіо розповідають заступник міністра охорони здоров’я 2016-2019 років Павло Ковтонюк та голова Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко.

У понеділок, 4 травня президент Володимир Зеленський розкритикував медичну реформу, назвавши її диверсією, і закликав міністра ОЗ та депутатів негайно змінити ситуацію.

Що з реформою пішло не так і які зміни планується запровадити пояснює Павло Ковтонюк: "Рішення, яке знайшов міністр після заяви президента – це просто все відмінити і повернути до старої системи.  Фактично учора на брифінгу було озвучено рішення, що лікарням просто виплатять гроші, як і в минулому році. Це дуже помилкова стратегія, але в мене є підозра, що слова президента були використані як привід зробити те, що насправді дуже хотілося зробити, а саме просто все зупинити і залишити, як є. Я бачив проекти документів, які готуються до винесення на уряд. У цих документах є повернення до так званого історичного фінансування на цей рік. Тобто фактично скасовується система "гроші за послугою", "гроші за пацієнтом", натомість повертається видача лікарням рівної кількості коштів. Крім того, із вчорашніх заяв президента, міністра і голови профільного комітету ситуація з реформою подана в набагато більш чорних тонах з використанням половини цифр, які не відповідають дійсності. До прикладу, що більше тисячі закладів отримали менше грошей. Насправді, більше тисячі закладів отримали більше грошей і лише 260 закладів з 1600 отримали менше коштів. Тому очевидно, що реформа буде поставлена на паузу, як сказав Михайло Радуцький, до збільшення фінансування. А його не буде в умовах падіння економіки".

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що його відомство проведе суттєві зміни в медичній реформі України. Зокрема МОЗ збирається покрити дефіцит фінансування усіх медичних закладів, щоб не допустити закриття певних лікарень та звільнення медичних працівників. Крім того, міністр зазначив, що планується збільшення зарплати медиків. "Наша профспілкова організація вважає, що насправді у нас ніякої реформи не відбувалося. Йшло просто знищення комунальних та державних лікувальних закладів на користь приватного бізнесу. Проте усі замовчували, що за даними ООН 60% українців живе за межею бідності. Тобто приватному бізнесу потрібні лише платоспроможні українці, а про інших вони навіть і не думали. І Зеленський, і Радуцький обіцяли нам кардинально іншу реформу охорони здоров’я, говорили про загальнодержавну страхову медицину. А на практиці в нас лікарні поставлені на межу банкрутства. Національна служба здоров’я – це мегакорупційний орган",  коментує Олег Панасенко.

Павло Ковтонюк натомість апелює, що фінансування медиків суттєво зросло на первинній ланці, тобто у сімейних лікарів: "Зарплати лікарів виросли не на 10% і не лише на день медика, а загалом. Це сталося внаслідок першого етапу медичної реформи. Перший етап медичної  реформи починався так само, як починається другий. Тому що, коли гроші пішли в нас за реально наданими послугами, виявилося, що одні заклади ці реальні послуги надають, а інші їх погано надають. Це занедбані заклади, які місцева влада не розвивала, де головні лікарі займалися корупцією, а не розбудовою свого закладу. Це ж саме відбувається і з другим етапом реформи. В Україні не у всіх лікарнях якісно надають послуги, не всі головні лікарі є професійними і чесними людьми і не всі хотіли реформувати свій заклад, сподіваючись, що реформа пройде повз них".

На фото: Павло Ковтонюк

Усе скасувати і повернути до старої системи – Павло Ковтонюк про перспективи медичної реформи

Новини по темі