Мобільний додаток

Повернення гонки озброєнь: Україна збільшила оборонні витрати більш ніж на 9%

28.04.2020 р., 17:47

Звіт Стокгольмського інституту дослідження проблем миру показав, що видатки всіх країн світу на оборону у 2019 році становлять 1,917 трлн доларів. Це найбільша сума з моменту початку досліджень у 1988 році. Що означають ці дані у політиці різних країн, аналізує військовий журналіст Михайло Жирохов.

Програма:
Ведучі:

"Світ став не біполярним, яким він був у 1988 році, а несе багато загроз з різних сторін. Держави вимушені озброюватися. Найбільший ріст видатків на озброєння – це Східна Європа, яка відчуває загрозу з боку Російської Федерації".

62% усіх витрат припадає на 5 країн: США, Китай, Індію, Росію та Саудівську Аравію. Далі у списку йдуть Франція, Німеччина, Велика Британія, Японія та Південна Корея. Україна у рейтингу піднялася відразу на 6 позицій зі збільшенням оборонних витрат більш ніж на 9%. Логіка зрозуміла, адже Україна обороняється та продукує зброю.

Сполучені Штати Америки (витрати зросли на 5.3%)

"Американські витрати, перш за все, пов’язані з протистоянням з Китаєм, а також з КНДР та Іраном – трьома гарячими фронтами, проти яких США потрібно тримати велику кількість експедиційних сил, щоб їх стримувати".

Китай (витрати зросли на 5,1%) та Індія (витрати зросли на 6,8%)

"Те, що Індія миролюбна країна – це великий міф. Починаючи з 1948 року, вона постійно перебуває в стані конфронтації з Пакистаном. Тому обидві ці країни нині мають ядерну зброю, хоча Пакистан цього не визнає. Крім того у Індії є великі проблеми з Китаєм, тому що в 1962 році питання з кордоном навіть переросло у війну. Індія вимушена тримати велику, потужну, сучасну армію".

Росія (витрати зросли на 4,5%)

"Починаючи з 2008 року, з війни із Грузією, Росія та президент Путін працюють над створенням Радянського Союзу 2.0 гібридними та силовими методами. З цього ж року постійно розвивається озброєння, на нього витрачається все більше грошей. Росія повторює ті ж помилки, які були в СРСР, тобто кошти, які йдуть на військово-промисловий комплекс, відриваються від інших галузей, в тому числі, соціальної та розвитку інфраструктури".

Саудівська Аравія (опустилася з 3 на 5 місце, витрати впали на 16%)

"У Саудівської Аравії великі зовнішньополітичні проблеми. Вашингтон змінив свою політику стосовно неї, тому що країна нині підтримує сторони конфлікту, які йдуть у врозріз з американською зовнішньою політикою. Мова йде про Ємен, Сирію та Лівію.  Саудівської Аравії зараз шукає можливості перелаштуватися на купівлю іншої зброї, в тому числі, і в Україні".

Франція (витрати зросли на 1,6%), Німеччина (витрати зросли на 10%), Велика Британія (витрати не зросли)

"Історія повторюється, Німеччина хоче бути гегемоном у Європейському Союзі. Вона протиставляє собі зараз Францію та США. На жаль, сьогодні гегемоном є той, в кого більше сучасної зброї. Німеччина, щоб підкріпити амбіції, нарощує її".

"Велика Британія має проблеми з брекзитом. Останні декілька років з цього випливають економічні та зовнішньополітичні негаразди. Франція має проблеми з африканськими країнами, де зараз проводить миротворчі місії. Французи також є в Іраку та Сирії. Вони з великим натхненням почали б ростити свої військові м’язи, але в них немає такої можливості. Коли ж така можливість з’явиться – вони це зроблять".

Україна (піднялася з 41 на 35 місце, витрати зросли на 9,3%)

"Потрібно розуміти, що це гроші проїдання. Ми повинні утримувати 250 тисяч армії, яка у мирний час була б не потрібна. Ці кошти виділялися б на нові розробки та нову зброю, а зараз ми повинні закуповувати топливо, боєприпаси, щоб просто тримати цю армію в окопах на Донбасі.

Наші витрати досі менші ніж в Росії. Якщо росіяни витрачають 3,9% свого ВВП, то у нас поки 3,4%. Я зараз кажу не про суму, а про відсотки від ВВП.

На жаль, до наступного звіту ми маємо піднятися ще на кілька позицій, тому що наша армія поки послуговується застарілими радянськими зразками, які ми просто ремонтуємо та модернізуємо".

Гонка озброєнь

"Ми дуже близько до піку з 1988 року, коли була тодішня гонка озброєнь. Якщо далі не буде ніяких форс-мажорних обставин, то ці витрати підуть на зменшення.

Показники дослідження вказують на загальну світову кризу. Наприклад, на те, що ООН не виконує свою функцію. Зараз свої забаганки реалізують країни, у яких більше сучасної зброї. Немає інструменту, який був би дієвий. ООН осудило анексію Криму, але реального механізму повернення чи покарання Росії немає. Санкції невигідні – і європейці, і американці знаходять як їх обійти".

Фото: Уніан

Повернення гонки озброєнь: Україна збільшила оборонні витрати більш ніж на 9%

Новини по темі