Мобільний додаток

Боротьба за заробітчан: чи відпустить Кабмін українців на роботу в ЄС?

28.04.2020 р., 14:31

У країнах ЄС готуються запустити чартери для сезонних працівників, оскільки Європі бракує робочої сили. Проте Кабінет міністрів тимчасово заборонив українцям виїжджати за кордон з метою роботи, наголосивши, що залишати Україну можна лише за умови відвідування родичів, які проживають у країнах ЄС. Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник в ефірі Українського радіо розповів, скільки заробітчан повернулося до України, чи рентабельно українцям працювати вдома та чи зможуть вони виїхати на роботу за кордон.

"Після введення карантину до  України повернулося до 500 тисяч українців. Навряд чи ця цифра більша, бо у першому кварталі ще не починався сезон масової трудової міграції. Зазвичай він починається з другого кварталу. Тому кількість тих,  хто повернувся не є великою. Окрім того, частина людей залишилася за кордоном, зокрема, в країнах Європейської Спільноти. Тому побоювання, що не вистачить робочої сили  дуже сильні. Фінляндія і Польща, як й інші європейські країни, зрозуміли, що не зможуть обійтися без "трудових мігрантів", зокрема, без  українців", ─ зазначив Василь Воскобойник.

Воскобойник прокоментував, чи зможуть чартерні рейси вирішити проблему перетину кордону під час карантину.

"Треба враховувати, скільки таких рейсів буде організовано і чи будуть вони надалі продовжуватися. Але будемо відвертими: садіння городини не може чекати. Природа не може чекати. І цю проблему треба вирішувати тут і зараз. Це не будівництво, яке сміливо можна зупинити  на місяць, два чи три. Тому побоювання місцевих фермерів, що  вони не впораються з обсягом роботи –  дуже серйозні", ─ сказав він.

Щодо ситуації в Україні, за його словами, "до початку пандемії коронавірусу, за оцінками Міжнародної організації праці, у нас було майже півтора мільйони безробітних. І за даними, які озвучив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, кількість безробітних збільшилася до двох мільйонів. А за оцінками деяких економістів, після того, як закінчиться карантин і розпочнеться економічна криза, у нас з’явиться від трьох до чотирьох мільйонів безробітних українців. І постане питання, яким чином їх забезпечити роботою та грошима, яких вистачить на те, щоб їх сім’ї нормально існували".

Повідомляється, що прем’єр-міністр Шмигаль анонсував великі будівництва, що дасть можливість працевлаштувати українців. Воскобойник пояснив, чи зможе ця ініціатива Уряду зможе затримати працівників в Україні.

"На сьогодні Фінляндія пропонує українцям заробітну плату в розмірі 8 євро на годину, в перерахунку на місячну платню ─це близько 1300-1400 євро. З цієї суми, звичайно, будуть вирахувані податки. Але, враховуючи ті зарплати, які пропонує Уряд при створенні 500 тисяч робочих місць в Україні, люди на руки отримають від 4800 до  5600 гривень, умовно кажучи – близько  200 доларів. І ця різниця, майже у п’ять разів, буде відштовхувати людей. І я думаю, що після припинення карантину та відкриття кордонів, в Україні підніметься нова хвиля трудової міграції. І потрібно буде вирішувати ситуацію наступним чином: або тримати в країні 3-4 мільйони безробітних, або навіть з боку держави допомогти їм знайти роботу за кордоном. Інакше ми не можемо впоратися з ситуацією в країні, і це призведе до соціального вибуху", ─ зауважив він.

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування розповів, чи легко і доступно виїхати на роботу за кордон.

"З одного боку, це складно. А з іншого ─ достатньо легко, якщо розуміти, що є країни, де українців не чекають. Наприклад, дуже багато українців хотіли б працювати у Німеччині, і у березні цього року змінилося законодавство, яке гіпотетично дозволяє українцям знайти роботу в цій країні. Проте є обов’язкові умови. Українець, який хоче працювати в Німеччині, повинен мати фах, повинен бути диплом і знання німецької мови, яке підтверджено Інститутом Ґете на рівні В1, а це вільне володіння німецькою мовою. І виходить, що країна готова взяти на роботу, однак у переважної більшості українців немає бажання вивчати мову і готуватися до цього", ─ пояснив Воскобойник.

Щодо потенційних проблем з міграційними службами, Воскобойник вважає, що зараз не треба відразу "бігти" з намаганням працевлаштуватися в сільському господарстві. Бо ті винятки, які зараз є у вигляді чартерних рейсів, є для людей, які готували ці документи заздалегідь. І зараз ніхто не буде набирати українців з вулиці і везти кудись працювати. Усім українцям потрібно дочекатися завершення карантину та відкриття кордонів. І лише потім шукати роботу за кордоном".

Він додав, що для цього є достатня кількість компаній-посередників, до яких потрібно звертатися.

"І ще раз хочу наголосити – не платіть гроші посередникам. Бо всі посередники, в яких є за кордоном роботодавці, отримують гроші за послуги саме від них. Окрім того, не погоджуйтеся на пропозицію нелегального працевлаштування за кордоном, бо це може призвести до того, що ви можете втратити не тільки здоров’я, а навіть і життя", ─ сказав Воскобойник.

Воскобойник зауважив, що "наприклад, Фінляндія пропонує працевлаштування прозоро і легально. Бо це йде під патронатом їх місцевої служби зайнятості. Усі люди, які прилітають до Фінляндії, проходять двотижневий карантин. І це все забезпечують роботодавці. Люди, які отримують там гроші, отримують їх офіційно і сплачують податки. Будь-яка держава, зокрема, також й Україна, зацікавлена, щоби люди, які знаходяться на її теренах, працювали легально та сплачували податки. І якщо будуть виявлені випадки, коли іноземці отримують платню набагато меншу, ніж місцеві, це призведе до "перекосів" на ринку праці і нічим добрим для країни не обернеться. І тому в кожній країні слідкують за рівністю заробітної платні при виконанні одних і тих самих робіт".

Воскобойник також прокоментував, як затримати працівників в країні.

"Перший спосіб – закрити кордони і не випускати. Але Україна – демократична і відкрита держава, яка поважає права та свободу своїх громадян. А якщо дивитися з економічного боку, то єдине, що може втримати працівників, ─ це економічне зростання, рівень заробітних плат, який забезпечить нормальне існування української родини. І якщо люди це побачать, то вони не поїдуть нікуди. Але за даними дослідження, яке проводилося в лютому цього року соціологічною групою "Рейтинг", з’ясовано, що 61% молоді, у віці від 18 до 29 років, вже думають про те, аби працювати за кордоном. І це було ще до початку карантину. Щодо людей у віці від 30 до 49 років, кожен другий думає про те, щоби знайти роботу за кордоном, і 45 % всіх опитаних – хотіли би поїхати за кордон, тому що не можуть забезпечити мінімальний рівень економічного існування своєї родини", ─ сказав він.

На його думку, "після карантину відбудеться своєрідна регіоналізація. Всі будуть намагатися залишатися у своїй мушлі, щоб не підчепити якоїсь нової пошесті. Тому думаю, що протягом найближчих двох років Європа буде неохоче приймати людей на працю з країн Азії чи Африки. І ця ситуація надає більше можливостей саме для українців".

Фото: УНІАН 

Боротьба за заробітчан: чи відпустить Кабмін українців на роботу в ЄС?

Новини по темі