Мобільний додаток

Практичні рекомендації для людей з інвалідністю, які шукають роботу

30.03.2020 р., 19:29

Майже 80% людей з інвалідністю - працездатного віку. Але, за даними Міністерства соціальної політики, працевлаштована тільки третина з них (це приблизно 650 тисяч). Чому, попри гарантоване законодавством працевлаштування людей з інвалідністю, на практиці все не завжди так? Як правильно написати резюме і влаштуватися на роботу людині з інвалідністю? Про це в ефірі Українського радіо розповіли аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини Богдан Мойса та громадська діячка, президентка благодійного фонду "AIK", організаторка проєкту Be QA Today Юлія Ресенчук.

Першим міжнародним документом, який включав положення щодо прав людей з інвалідністю, в 1961 році стала Європейська соціальна хартія. Що саме там написано про працевлаштування людей з інвалідністю?

Богдан Мойса: 15 стаття Європейської соціальної хартії (переглянутої) безпосередньо стосується прав людей з інвалідністю. Україна ратифікувала її повністю. Одна з частин цієї статті стосується зайнятості, зокрема того, що держава має вживати заходів для працевлаштування людей з інвалідністю. Хартія наголошує на таких речах як недискримінація, доступність, захищеність прав.

В Україні людей з інвалідністю часто беруть на роботу фіктивно, або на 0,25% ставки. Хоча досвід соціально відповідального бізнесу показує, що робота людей з інвалідністю, як і інших працівників, може давати позитивний результат. Що треба зробити, щоб так було в усьому бізнесі?

Богдан Мойса: Важливо створити умови для допомоги бізнесу в компенсації витрат на розумне пристосування. Зараз формально є механізм, коли можна отримати таку допомогу. Але він настільки складний, що ним за весь час скористалися всього кілька роботодавців. Це одна з причин, чому не працює ця квота. Інша причина полягає в тому, що, крім звичайних, є «спеціальні» робочі місця. Це спеціальні умови, певні атестації, перевірки. Тобто їх важче утримувати. А тому почати треба з того, щоб спростити процедуру на отримання допомоги на розумне пристосування.

Де людині з інвалідністю можна працевлаштуватися? Де шукати роботу?

Юлія Ресенчук: У більш цивілізованих людина з будь-якими можливостями може влаштуватися на будь-яку вакансію. Якщо говорити про наші реалії, то тут людина з певними видами інвалідності обирає для себе зручні вакансії. Наприклад, незрячі здебільшого працюють масажистами, люди, які пересуваються на візках, - це піша або дистанційна робота, чи робота в офісі. Також зараз багато нечуючих людей працюють на касах. На сьогодні ми прагнемо, щоб людина з інвалідністю могла працевлаштуватися там, де їй подобається, де вона відчуває власну користь. Мої поради – нічого не боятися, розвивати навички комунікації, емоційний інтелект.

Як правильно оформити резюме і чи треба вказувати в ньому наявність інвалідності?

Юлія Ресенчук: Інвалідність - це особисте питання. Щодо неї можна уточнити, коли ви вже приймаєте людину на роботу. Тому що інвалідність не завжди видима. Я б радила в резюме не вказувати її, тому що є ризик, що ваше резюме одразу піде в смітник. Не варто писати, яку школу ти закінчив, краще написати, що ти вмієш, в яких проєктах брав участь. Роботодавцеві важливо, який у тебе досвід, як ти взаємодіятимеш у колективі.

Практичні рекомендації для людей з інвалідністю, які шукають роботу