Обирай пісні. Визначай переможця

Суспільство має бути готове до епідемії, навіть коли про неї не йдеться – Олег Магдич

26.03.2020 р., 18:00

Про наймасштабніші пандемії, з якими стикалося людство протягом всієї історії, способи боротьби з недугами та наслідки в ефірі радіо Культура розповідає асистент кафедри історичного факультету КНУ Олег Магдич.

Програма:

Нині увесь світ і Україна на карантині через епідемію коронавірусу. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус зазначив, що це буде перша пандемія в історії, яку можна буде взяти під контроль. За всю історію людства  епідемій була неймовірна кількість. Проте пандемій можна виділити лише декілька.

Найбільші пандемії в історії людства

○ Чума Антонінів вирувала у другому столітті н.е. Названа на честь династії, яка правила у цей період в імператорському Римі. Достеменно невідомо,  що це була за хвороба. За описами Галена вона була схожа на натуральну віспу або кір. Гален описує, що на тілах заражених  була чорна висипка. Від неї померло близько 5 млн осіб. Чума Антонінів поширилися на територію усієї Римської імперії, а це все Середземномор’я, і дійшла навіть до Галії. За деякими даними вона розпочалася у Китаї. 

○ Юстиніанова чума тривала з шостого до початку восьмого століття. Названа на честь імператора Юстиніана, який правив у цей період у Візантії і який за деякими даними заразився і вилікувався. Від неї померло близько 10-15 млн осіб.

○ Чорна смерть тривала з 1347 до середини 50-их років 14 століття. Одна з версій стверджує, що почалася вона на території України. Коли монголи брали в облогу Кафу в Криму, вони почали закидати фортецю тілами померлих коней і трупами власних солдат. Таким чином вірус поширився. Вони так і не взяли фортецю, але потім на кораблях ця хвороба пішла в Європу. Від цієї пандемії померло орієнтовно 25-30 мільйонів. В Європі було лише дві країни, які не зачепила ця чума. Це Фінляндія і Чехія.

○ Віспа вирувала в 18 столітті. Епідемія віспи повторювалася кожні два-три роки особливо в Російській імперії паралельно з епідеміями чуми. В загальноєвропейських масштабах невідома кількість загиблих. У Прусії, наприклад, в 1743-45 роках  померло близько 100 тисяч людей від цієї недуги.

○ 19 століття – це століття холери. Цю пандемію поділяють на сім хвиль. Перша почалася в 1827 році, а остання закінчилася в 1923. Кожне десятиліття в 19 столітті спалахувала масштабна пандемія холери.

○ Іспанка – 1918-1920 роки. Перші прояви були зафіксовані в Іспанії. Це  була надзвичайно масштабна пандемія. Її порівнюють із теперішньою пандемією, тому що іспанка була першою пандемією, коли уже була розроблена і впроваджена система громадського здоров’я – тобто система вакцинацій, захисту, запобігання. Багато в чому її виникненню посприяв технічний прогрес – залізниці, кораблі, звідси масові подорожі плюс війна.   У Першій світовій війні брали участь мільйони людей. Епідемії найчастіше спалахують під час військових походів і кампаній. Із дезінфекцією та індивідуальним захистом у ті часи було скрутно. На території колишньої Російської імперії іспанка завдала найпотужнішого удару. Це було пов’язано з тим, що після революції та війни, було знищено централізовану систему охорони здоров’я. Хорошого лікаря, як і ліки знайти було дуже складно. Крім того, у ті часи люди багато мандрували у пошуках їжі, щоб якось вижити. І таким чином поширювали цю заразу.  

 

Епідемії на території України

Перша епідемія на території України згадується у 1092 році  в "Повісті временних літ". Хоча складно зрозуміти, чи то була епідемія чи голод, бо все позначалося єдиним словом "мор". Іноді йшлося про морову язву, себто чуму. Далі в середині 14 століття сталася епідемія "чорної смерті". Чума була в Києві та Чернігові. У 18 столітті в Україні зафіксовано 15 масштабних епідемій переважно чуми і віспи. Тривали вони від 2 до 5 років. У 1830 році в Україну приходить холера Пізніше, на початку 20 століття  епідемія іспанки. Цікаво, що під час епідемії іспанки у Києві працювали театри та магазини. Лише у 1919 році скасували проводення масових заходів. 1920 рік – піково кризовий для Києва, оскільки післявоєнна і постреволюційна розруха досягла тотальних масштабів. Громадські місця закривали через відсутність електрики, ресурсів та епідемію.

 

Профілактика та лікування

○ У всі часи люди убезпечувалися від зараження традиційним методом – карантином. Причому вперше цей процес описується ще в Біблії. А взагалі перший карантин з’являється в Європі в 14 столітті, коли почалася "чорна смерть". Тоді інфікованих тримали на острові 40 днів, за які вони або одужували або помирали. Звідси і слово "карантин".

○ Закриття сполучення і спроба винаходу ліків – ще два методи боротьби із поширенням інфекції у всі часи.

○ Приховування інформації. У всіх країнах приховували інформацію про іспанку.  Це пояснювалося військовою цензурою. Тобто по суті методи не міняються.

○ Лікування симптоматичне. Антибіотиків тоді не було. Лікували загальнозміцнюючими препаратами. Це була система очікування. Людину підтримували і чекали доки вона або подолає сама цю хворобу, або помре.

 

Уроки з історії пандемій

○ Ніколи не можна приховувати інформацію.

○ Потрібна масова вакцинація.

○ Тотальна пропаганда здоров’я. Здоров’я має стати пріоритетом у всіх сферах.

○ Завжди мати запасний варіант, як суспільство має діяти в таких випадках. Під час пандемій було дуже багато втрат через те, що люди не мали чіткого плану дій.

Фото Погляд

Суспільство має бути готове до епідемії, навіть коли про неї не йдеться – Олег Магдич

Новини по темі