Мобільний додаток

Результати пленарного засідання Верховної Ради: надзвичайні заходи через коронавірус та новий генпрокурор

17.03.2020 р., 17:33

Сьогодні вранці відбулося пленарне позачергове засідання Верховної Ради України, яке складалося з двох частин: перша була присвячена діям влади проти коронавірусу, друга стосувалася кадрових питань української влади.

Верховна Рада ухвалила закон щодо боротьби з коронавірусом. Його підтримали 344 парламентарі. Три законопроєкти передбачають зокрема покарання за порушення правил карантину — штраф від 17 до 34 тис. гривень. Якщо хворий спеціально поширює хворобу, покарання може бути ув’язненням до трьох років. Якщо ці дії призведуть до чиєїсь смерті, то можна сісти за ґрати на 8 років. 

У медичній сфері законопроєкт передбачає спрощення процедури закупівлі медичних препаратів, звільнення від ввізного мита і сплати ПДВ на медичне обладнання, медичним працівникам мають додати 200% зарплати. Йдеться про тих лікарів, які працюватимуть з хворими на коронавірус. 

У сфері підприємництва парламентарі заборонили проведення податкових перевірок до 31 травня, дедлайн подачі декларацій пересунули з квітня на липень, на два місяці скасували штрафні санкції за порушення податкового законодавства.

Від сьогодні Верховна Рада три тижні буде працювати лише у комітетах у невеликих групах. Засідань у парламенті пленарних не буде на час карантину. 

Також Верховна Рада погодила призначення Ірини Венедиктової генеральним прокурором України. За проголосували 269 нардепів. Фракції "Батьківщина" та "Опозиційна платформа — За життя" утрималися. Ірина Венедиктова сказала, що усі справи, які можна швидко і законно завершити, будуть завершені. Вона пообіцяла розпочати роботу із проведення аудиту прокуратури. Проти призначення відкрито виступали фракції "Голос" та "Європейська солідарність". 

Нові рішення українського уряду коментує Євген Магда, директор Інституту світової політики, кандидат політичних наук

Є суттєве запізнення у діях влади стосовно коронавірусу. Відчувається, що зміна уряду негативно вплинула на перебіг подій в плані ухвалення рішень. Наша виконавча влада наче чекає дива, якихось великих розпоряджень-вказівок від президента, хоча Україна є парламентсько-президентською республікою і виконавча влада в цих питаннях самостійна.

На жаль, ми маємо розуміти, що коронавірус на відміну від людей не буде робити поблажок, а буде боляче бити по всіх проблемних місцях.

Проблема в тому, що в нас на сьогодні є серйозне недовиконання бюджету і українська влада просто не має ресурсної бази, щоб робити серйозніші дії. Обов’язкова програма: зробити мінімальні поступки хоча б косметичні, щоб продемонструвати, що влада не забула про своїх громадян та вжити необхідні заходи для поборення спекуляції медичними товарами, медикаментами на українському ринку. Нещодавно колишній генеральний прокурор Юрій Луценко навів дані: в лютому сотні тонн медичних масок були вивезені з україни, тобто їх продали попри те, що очевидною була потреба у них в Україні.

Верховна Рада не наближається до ухвалення антиколомойського закону. У контексті налагодження співпраці з Валютним фондом він основний. 

Багатьох зачарувала сума в 1 трильйон доларів, який МВФ готовий виділити на допомогу в боротьбу з коронавірусом, але треба зрозуміти, що цих грошей потребуватимуть десятки країн, не лише Україна, і розраховувати, що МВФ буде опікуватися лише благодійною діяльністю — наївно, тому що для фонду це теж дуже серйозний виклик.

Щодо призначення нового генпрокурора, то ще рік тому пані Венедиктова представляла Володимира Зеленського як його міжнародний радник в Брюсселі під час дискусії про погляди кандидатів в президенти на зовнішню політику. Потім вона була керівником комітету з правової політики, перед цим вона була третім номером в списку "Слуги народу". Зараз виходить, що вона може сама як генеральний прокурор дати хід тим поданням, які вона подала як тимчасовий виконуючий обов’язки директора Бюро розслідувань. Я думаю, що у світовій правовій практиці такого ще не було.

Фото: офіційний сайт Верховної Ради

Результати пленарного засідання Верховної Ради: надзвичайні заходи через коронавірус та новий генпрокурор

Новини по темі