Мобільний додаток

Чи реально втілити в життя "Стратегію холодної деокупації", запропоновану партією "Голос" – експерт Ігор Петренко

28.02.2020 р., 11:50

Партія "Голос" представила свій восьмиетапний план "Голос розуму: стратегія холодної деокупації", в якому запропоновано шлях повернення територій Донецької та Луганської областей, а також АР Крим. На його виконання політсила дає кілька років і лише після цього на територіях мають відбутися перші місцеві вибори. Чи реально втілити його в життя та що конкретно передбачає стратегія, запропонована партією "Голос" Українському радіо розповів експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Петренко.

"Те, що цей план з’явився, добре, тому що чим більше буде йти, тим більше буде дискусій. Це на краще, адже з 2014 року в нас утворився своєрідний вакуум щодо ідей, шляхів, дорожніх карт. Влада жодним чином не стимулювала і майже не долучала експертне середовище до того, щоб обговорювати проблему та знаходити шляхи її вирішення", – розповів Ігор Петренко.

Партія "Голос" передбачає, що на виконання плану піде кілька років і лише після цього на окупованих територіях мають відбутися перші вибори: "В стратегії зазначено, що проведення виборів за сприятливих умов відбудеться за чотири роки, а за несприятливих – за сім. Проте загальна проблема багатьох пропозицій щодо вирішення конфлікту – це те, що ми слабко розуміємо мотивацію нашого супротивника і ті реальні речі, які він переслідує. Це стосується не лише різних організацій, що пропонують, але й самого уряду України. Тому завдання будь-яких переговорів “промацувати” реальні інтереси супротивної сторони. Переговори мають відкинути те, що є публічним, зокрема, залякування України".

"Перший пункт програми "Голосу" – це шість місяців припинення вогню. Це дуже добре і правильно, Мінські домовленості теж виходять з того, що повинно бути всеосяжне припинення вогню. Але знову ж виникає питання, чому РФ має погодитися на цю пропозицію. Для Росії постійні провокації та обстріли це спосіб давати можливість випускати пару і підтримувати дисципліну в рядах терористичних бойових підрозділів та постійне нагадування Україні про ціну, яку ми платимо. Поки що немає активних стимулів, щоб вони на це пішли", – заявив Ігор Петренко.

Також експерт зупинився на п’ятому та восьмому етапах стратегії партії "Голос", де йдеться про демонтаж квазідержавних інституцій так званих ЛНР/ДНР: "Щодо демонтажу, то спочатку створюється демілітаризована буферна зона, туди вводиться поліцейська місія, яка буде моніторити її, далі відбувається процес роззброєння. Цей план нічого не говорить про питання амністії, судових процесів, думаю, це свідомий вибір, адже це може породити дуже багато дискусій. Але відбувається так, що ті інституції, які там були, не діють, а буде діяти тимчасова міжнародна адміністрація, яка буде складатися з міжнародних управлінців з різних країн. Вони будуть управляти цією територією, слідкувати за порядком та почнуть процес відбудови даних територій".

Нагадаємо, партія "Голос" представила "Голос розуму: стратегію холодної деокупації окупованих районів Донбасу та Криму", в якому, як зазначають партійці, описані реалістичні кроки, необхідні для звільнення та реінтеграції окупованих Росією Донбасу та Криму. За словами лідера партії Святослава Вакарчука, план створений для обговорення і багато що в ньому можна змінювати: "Серйозний план – це той, який підтримує більшість експертів і в який вірить українське суспільство. Але цей план серйозний і заснований на фундаментальному принципі збереження українських життів".

ФОТО: twitter.com/GolosZmin

Чи реально втілити в життя "Стратегію холодної деокупації", запропоновану партією "Голос"  – експерт Ігор Петренко

Новини по темі