Мобільний додаток

"Ми – не дикі!" Як українці провалили іспит на здатність витримати паніку

21.02.2020 р., 14:46

Третій день поспіль в українському сегменті соцмереж обговорюють реакцію жителів на розміщення в їхніх містах чи селищах евакуйованих із Китаю. Лідерів думок, журналістів, громадських діячів, політиків та звичайних користувачів дивує, чому жителі країни, які 6 років тому у ці дні разом оплакували загиблих на Майдані, сьогодні відхрещується від своїх співвітчизників, які через обставини, опинилися в біді. Українське радіо розбиралося, чому евакуація українців з Уханю спровокувала паніку, страх та масові протести

Як повідомив кореспондент Українського Радіо, на ранок 21 лютого, ситуація біля санаторію з евакуйованими з Китаю людьми в селищі Нові Санжари є спокійною. Про вчорашні події нагадують уламки пошкоджених огорож, дерев, бите скло.

Нагадаємо, увечері евакуйованих з китайського Уханю привезли в санаторій у селище Нові Санжари, незважаючи на протести місцевих жителів. Протестувальники палили шини, кидали каміння в автобус з евакуйованими і поліцейських. За фактом подій у Санжарах відкрито два кримінальні провадження, 24-х людей затримали. Як повідомили уже 21 лютого у Нацполіції, більшість затриманих не є місцевими жителями. 

У терміновому порядку до Новий Санжар приїхали прем’єр-міністр Олексій гончарук, міністр МВС Арсен Аваков та міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька. Вони проводили засідання оперативного штабу та вели перемовини з протестувальниками. Міністерка Скалецька навіть заявила, що залишиться на 14 днів у обсервації з евакуйованими.

На ситуацію в Нових Санжарах український сегмент “Фейсбуку” та медіа спільнота відреагували моментально. Лідери думок, громадські та релігійні діячі, правозахисники та інші користувачі соцмережі обурювалися не стільки поведінкою жителів Нових Санжар, скільки діями влади, які й спровокували таку реакцію.

"Ми – не дикі" – мешканка Нових Санжар

"Ми – не дикі", – каже жителька Нових Санжар Світлана Земляна, – "Ми зі співчуттям ставимося до тих, хто є нашими гостями зараз у санаторії. Протести українців, протести мешканців нашого селища, були не проти українців чи іноземців, які евакуйовані з Китаю, вони було проти некомпетентності, проти чергового провалу влади у спілкуванні з мешканцями".

Жителі звинувачують владу, що евакуація з Уханю саме в Нові Санжари була секретною до останнього. А інформація поширювалася в інтернеті у вигляді чуток, що і спричинило паніку. "До того ж санаторій розташований в самому центрі містечка, в місці, де граються діти, територія межує з дворами людей. Жоден з представників влади не вийшов до людей, не пояснив, не заспокоїв. І наступна інформація до людей надходить тільки, коли президент каже, що Нові Санжари визначені як евакомісце", – каже мешканка Нових Санжар.

Жителька вважає, що евакуйовані знаходяться в безпеці у їхньому санаторії, але мешканці та місцеві лікарі досі не мають відповіді на ряд питань: “Як треба діяти, раптом що? Може, є якісь додаткові заходи безпеки? Людей звинувачують, що то вони не приймають українців, що вони – непатріотичні… Ні, то не вони! Тут маніпулювали людьми та поставили їх перед фактом і, як завжди, питання придавили БТРами”, – обурюється Світлана Земляна.

 

"Українці провалили іспит на здатність витримати паніку" – політтехнолог

 

Урядовці намагалися захиститися, коментуючи ситуацію в Нових Санжарах. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук нагадав, що МОЗ з початку епідемії в Китаї, двічі на день інформувало про перебіг ситуації з захворюванням. Але, цього було мало, щоб підготувати людей до евакуації співвітчизників, каже політтехнолог Петро Охотін: “Можна було б виділити спеціальний простір, обладнати його, показати лікарів, яким люди довіряють, того ж доктора Комаровського, щоб вони зробили пару постів у Фейсбуку".

Комунікували чиновники, "а до них у суспільства довіри немає", каже Охотін. Основний висновок, який ми отримали з цієї ситуації, вважає він, "не люди погані чи МВС погане, а сприйняли це як привернення уваги до епідемій, які в нас вже є – кір, туберкульоз, ВІЛ". І боротися треба не лише з тими вірусами які мають "кращу рекламу".

На думку політтехнолога, вчорашня ситуація "стала тестом для українців на міцність і здатнійсть витримати паніку", і вони "іспит провалили".

Що ж до влади і комунікації з народом, тут, на думку політтехнолога "створюється велике неконтрольоване поле": "Як казав пан Богдан, що їм не потрібні журналісти, вони будуть вибудовувати комунікацію самі, ну от – і вибудовують. Я думаю, що це все - через неповагу до свободи слова, через те, що Офіс президента не робить зустрічей ні з журналістами, ні з блогерами, через бажання перекритися самими – через відео в Інстаграмі".
Зараз у команди Зеленського є два шляхи, каже Охотін. "Перший, це все-таки налагодити контакт з журналістами. Другий – прийняти ці закони, які вони приймають і – програти".

фото - npu.gov.ua

"Ми – не дикі!" Як українці провалили іспит на здатність витримати паніку

Новини по темі