Мобільний додаток

Скандальний Мюнхенський план припинення війни: чи є реальна небезпека для України?

17.02.2020 р., 10:50

На сайті Мюнхенської безпекової конференції, яка завершилась 16 лютого, знову з'явився скандальний план примирення України та Росії. Доктор політичних наук Петро Олещук та керівниця аналітичного порталу "Слово і діло" Катерина Пітєніна в ефірі Українського радіо проаналізували появу плану припинення війни в Україні та дали оцінку реакції української сторони.

"Питання є у тому, наскільки можемо називати це планом представників Європи. Тому що це лише певні організації, певні структури, які подібні позиції відстоюють вже не один рік. Ідеї теж не нові. У мене взагалі було відчуття, що це плагіат з передвиборчої програми кандидата у президента Юрія Бойка. Тому що все це там було. Стосовно ідентичності, там було про необхідність врахування поліетнічності українців у мовній політиці, про необхідність нейтрального статусу України і його закріплення, про необхідність в реалізації Мінських домовленостей на основі надання особливого статусу цим територіям тощо. І якщо ми співставимо і проаналізуємо ці пункти, ми побачимо, що це повний плагіат цього документу", — зазначив Петро Олещук.

Експерт вважає, що цей план є контраверсійним, а тому його не варто як недооцінювати, так і переоцінювати.

"Є дуже зручний спосіб заводити будь-які контраверсійні ідеї у публічний дискурс. Простий, маніпулятивний, але дуже ефективний.  Коли це подають не політики, а якесь експертне співтовариство. Це чорний хід для запуску ідей, тез і відповідних думковірусів, для того, щоб заражати суспільну думку.  З одного боку, я не закликаю цього недооцінювати, але не став би цього переоцінювати. Тому що якщо ми проаналізуємо відповідний дискурс, ми побачимо дуже багато подібних прикладів. На це витрачаються дуже серйозні ресурси. Вони витрачались вчора, витрачаються сьогодні і, на жаль, будуть витрачатися і завтра", — сказав він.    

Катерина Пітєніна прокоментувала, якою мала б бути реакція української сторони на оприлюднення цього документу.

"Не можна говорити про те, що офіційна позиція світу, або офіційна позиція Європи, або офіційна позиція якихось сильних держав є саме такою, як нам представили у цьому плані. І реакція не має бути надмірною. Тобто відреагували, заперечили і цього достатньо. З іншого боку, мені здається, що недопрацювали тут, тому що мали б запобігти появі такої заяві і мали б втрутитися ще перед тим, як це спричинить такий скандал", — пояснила Пітєніна.

 

Зазначимо, документ під назвою "12 кроків для більшої безпеки України та євроатлантичного регіону" за авторства трьох західних аналітичних центрів та Російської ради міжнародних справ був опублікований на сайті конференції 14 лютого. За кілька годин після оприлюднення текст плану зник, проте наразі він знову доступний.

 

Цей документ, уникає згадок про напад Росії на Україну і стверджує, що конфлікт і та навколо України став наслідком катастрофічних прорахунків, і у якості реакції на нього пропонують кроки для завершення конфлікту на Донбасі та створення перспектив для конструктивного діалогу, зокрема щодо Криму. Основною ідеєю плану є відновлення співпраці Заходу з Росією без деокупації Криму та без виконання вимог України щодо Донбасу. Документом пропонується поступове зняття санкцій з Росії та запуск всеукраїнського загальнонаціонального діалогу щодо визначення нової ідентичності України, який врахує погляд сусідів України, включаючи Росію.

Фото: Reuters

Скандальний Мюнхенський план припинення війни: чи є реальна небезпека для України?

Новини по темі