Мобільний додаток

Бунти та побиття у колонії в Харкові та Кропивницькому СІЗО: якою є ситуація у закладах несвободи?

24.01.2020 р., 15:38

Чому в’язні у колонії Харкова почали масово скаржитися правозахисникам, а у Кропивницькому СІЗО б’ють в’язнів? Що стало причиною цього і якою є поточна ситуація у закладах несвободи? Про це в ефірі Українського радіо розповіли адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев, членкиня спостережної комісії Харківської обласної ради, координаторка Регіональної мережі правової допомоги з питань ВІЛ/СНІД Айгуль Муканова, представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав людини в місцях несвободи Олександр Гатіятуллін та регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області Олег Кошовий.

Програма:

Засуджені колонії №25 у Харкові заявили про тортури. А згодом у заклад перестали впускати адвокатів у зв’язку з спецрежимом, який начебто довелося запровадити через бунт у виправному закладі. Засуджені звернулися до Харківської правозахисної групи та до експертів Офісу омбудсмена України Людмили Денісової. 10 січня Харківська правозахисна група подала заяв и про злочини, вчинені у 25-ій колонії, до Державного бюро розслідувань та Генеральної прокуратури України, у результаті чого було порушено низку кримінальних правопорушень і ведеться досудове розслідування.

Адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев прокоментував, якою наразі є ситуація у колонії. 

"Зараз адвокатів пускають до колонії, хоча режим особливих умов продовжений до 28 січня. До цього адвокатів не пускали. Представників громадськості, як-то представника спостережної ради, більше одного разу не пускали, а інших, зокрема, помічників-консультантів народних депутатів перестали запускати. І були навіть проблеми, якщо не у допуску, то у  сприянні їх діяльності навіть представниками уповноваженого органу", — повідомив адвокат.

"Засуджені звернулись до правозахисників, працівників Харківської правозахисної групи, зі скаргами. Це було 22 засуджених. 8 січня після звернення ввели загін спецпризначення і зробили все, що припинити таке скарження: було дуже багато знущання та жорстокого поводження. Після цього до них людей більше не пускали. Я спілкувалася з чотирма засудженими і зафіксувала пошкодження, які підтверджують їх слова про побиття", — зауважила Айгуль Муканова.   

Геннадій Токарев пояснив, шо може бути причиною такої жорстокості і катувань.

"Як кажуть наші іноземні партнери, причини є економічними. Ми стикнулися з цим і в інших колоніях, зокрема Бердянській, що за те, щоб не били, треба платити гроші. Це бізнес. Інша причина — це люди, працівники, які отримують задоволення від таких дій і такої влади", — зазначив він.

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав людини в місцях несвободи Олександр Гатіятуллін зауважив, що "у 25-й колонії всі співпрацюють з адміністрацією, тобто ця установа повністю контролюється з боку адміністрації. Ніяких засуджених негативної спрямованості там не було вже років 20. І керівництво повідомило, що засуджені готували акти непокори, приготували леза зі станків для гоління, аби заподіяти собі членоушкодження. Проте станки для гоління зберігалися у відділенні у окремій шафі, і ключ був тільки у старшого днювального відділення. Тобто якщо засуджений хотів поголитися, він звертався до старшого днювального, і той видавав йому  станок. Тобто сам цього ніхто не міг би зробити. І за результатами обшуків було вилучено лише три мобільних телефони і декілька ножів".

На фото: Олександр Гатіятуллін, facebook.com

Щодо бунту у  Кропивницькому СІЗО, він відбувся 16-18 грудня 2019 року. Причиною стало те, що один з в'язнів напав і побив психологиню установи, а потім підбурив решту ув'язнених на бунт. За тиждень після цього було виявлено ув’язнених зі свіжими тілесними ушкодженнями.

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Кіровоградській області Олег Кошовий прокоментував, якою була ситуація в грудні і якою вона є наразі.

"У слідчих ізоляторах, які є установами попереднього ув’язнення, і особи, які утримуються фактично є незасуненими і невинуватими, доки їхню вину не була установлено обвинувальним вироком суду. І порівняно з Харківською колонією, є різниця у статусі і режимі утримуваних. Ситуація, яка склалася у Кропивницькому слідчому ізоляторі, на мій погляд, це комплексна проблема, яка полягає у тому, що протягом тривалого періоду часу, приблизно 3-4 років, з кожним разом ускладнювалася. Це стосується порушень прав ув’язнених, що стосувались і матеріально-побутового забезпечення, і дотримання безпекових режимних заходів. Врешті-решт, це у сукупності призвело до тих подій, які, умовно, вийшли з-під контролю адміністрації, і такого наслідку, заподіяння тілесного ушкодження працівнику психологічної служби в установі. У подальшому було введено режим особливих умов в Кропивницькому СІЗО, який діяв з 17 грудня і звершився 16 січня 2020 року. Під час заходів, які здійснювалися із застосуванням груп так званого швидкого реагування, було заподіяно значну кількість тілесних ушкоджень, яка фіксувалась протягом зазначеного періоду часу", — повідомив Кошовий.

За його словами, "причиною зазначених дій було те, що ув’язнені спробували здійснювати дестабілізацію в установі, яка полягала у тому, що вони виказували відверту непокору, у них був наявний доступ від усіх приміщень, було пошкоджено системи відеонагляду, які не дозволяли належним чином здійснювати спостереження. Навіть доходило до того, що ситуація у слідчому ізоляторі контролювалася безпосередньо самими ув’язненими, оскільки вони мали ключі від камер".

"На мій погляд, це безпосередньо не доопрацювання усіх органів і служб, зокрема, державної кримінальної виконавчої системи і кадровий голод у слідчому ізоляторі. На даний час це близько 50 вакантних посад", — додав регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Кіровоградській області.

На фото: Олег Кошовий, facebook.com

У підсумку, представник Уповноваженого Верховної Ради України з  дотримання прав людини в місцях несвободи Олександр Гатіятуллін прокоментував, чому такі ситуації відбуваються у закладах несвободи.

"Кропивницький слідчий ізолятор фактично не керувався, а там було саме з боку негативно спрямованості осіб керування закладом. І ось там потрібно було запровадити особливий стан і групи швидкого реагування. Звісно, вони перевищили повноваження, і з цим розбирається Генеральна прокуратура. Але це негативна тенденція, і це вказує, що немає в Україні системного управління цими закладами.  намагаємось реформувати, поліпшувати умови, з боку держави відбувається гуманізація, є вектор направлення на ресоціалізацію цих людей, але щось десь не виходить. Звісно, при моніторингах ми звертаємо увагу і на персонал, і на умови праці. Є і недокомплект кадрів, і низька заробітна платня", — сказав Гатіятуллін.

Олег Кошовий повідомив, що Офіс омбудсмена у рамках превентивного механізму здійснює моніторингові візити щодо вказаних установ.

"У ході спілкування з ув’язненими ми виявляємо ті чи інші звернення, заяви, зокрема щодо застосування будь-яких форм жорстокого поводження. Стосовно Кропивницького слідчого ізолятора, ми з паном Гатіятулліним під час проведення зазначеного візиту у рамках дії особливого режиму, 23 грудня 2019 року, встановили, що під час проведення ранкової перевірки до ув’язнених було застосовано спеціальні засоби без причини. Вони поскаржились на наявність тілесних ушкоджень. Одразу було зафіксовано повідомлення до органів Національної поліції, викликано слідчу оперативну групу, яка виїхала до СІЗО. Нами було забезпечено їхнє конфіденційне спілкування з представниками слідчо-оперативної групи, хоча і представники адміністрації намагалися переговорити з ув’язненими. Внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочато кримінальне провадження. Протягом тижня я спілкувався з вказаними ув’язненими, і до них не застосовувалися дії, пов’язані з тиском за те, що вони змінили свої показання. Крім того, було виявлено випадок нанесення тілесних ушкоджень неповнолітньому, який утримувався у СІЗО. Також була викликана група, однак спілкувались працівники оперативної частини, і в подальшому він змінив свідчення про те, що начебто отримав їх з необережності, хоча сліди, які лишаються після застосування спеціальних засобів, ні з чим не сплутаєш. І цим діям буде надана принципова оцінка", — сказав Кошовий.

Кошовий наголосив, що "завершення нашого моніторингового візиту було на переддень Нового року, 26 грудня ми його закінчили. Можемо констатувати, що відбувається зменшення застосування спеціальних засобів до людей. З цього періоду зафіксовано 6 випадків отримання побоїв. Наразі ми будемо вивчати співмірність і законність застосування їх до ув’язнених, перевіримо службову документацію. Як нас запевняють представники адміністрації, що всі факти зафіксовані, викликались працівники Національної поліції".

Фото — pexels.com

Бунти та побиття у колонії в Харкові та Кропивницькому СІЗО:  якою є ситуація у закладах несвободи?

Новини по темі