Мобільний додаток

"Радіаційні фейки": як Україну перетворюють на звалище небезпечних ядерних відходів

6.01.2020 р., 20:11

Чорнобильська тема повертається до кремлівських ЗМІ. Російські пропагандисти знову лякають українців радіацією. Так, пропутінський сайт Україна.ру запустив фейкову новину, що Київ перетворює країну на звалище небезпечних ядерних відходів. І це нібито на вимогу західних партнерів України. Чому це не так? В ефірі Українського радіо обговорювали з доктором соціологічних наук Олександром Стегнієм.

Програма:
Ведучі:

У чорнобильській зоні дійсно ввели в експлуатацію новий об'єкт. І це не "могильник", як стверджують кремлівські ЗМІ, а завод з переробки рідких радіоактивних відходів, які виникли в результаті аварії на ЧАЕС.

Новий завод приймає виключно ті відходи, які досі забруднюють зону відчуження після Чорнобильської катастрофи. В процесі переробки рідкі радіоактивні відходи проходять декілька стадій перетворення і шляхом цементування перетворюються у тверді радіоактивні відходи, які вважаються більш безпечною формою для зберігання. Сховище таких відходів було запущено в експлуатацію ще в 2008 році.

Що стосується відмови України відправляти радіоактивні відходи на переробку до Росії, то це робиться задля незалежності від РФ, оскільки досі в Україні немає централізованого сховища, і відходи відправлялися за схемою, затвердженою ще за часи Радянського Союзу. Україна також щороку втрачає близько 200 мільйонів доларів на послуги з вивозу та переробки відпрацьованого ядерного палива. 

Будівництво централізованого сховища, яке буде розташоване в чорнобильській зоні, почалося ще в 2017 році. 

Крім того, вже у 2020 році Кремль відправить відходи Україні назад, що обумовлено міжнародною "Об'єднаною конвенцією про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами", яку Україна ратифікувала в 2000 році. Згідно з документом, всі відходи повинні зберігатися на території тієї держави, де їх і виробили.

Олександр Стегній вважає, що, окрім підтримки наративу про нібито нездатність України впоратися із наслідками Чорнобильської катастрофи, метою запуску фейку є ще економічний інтерес.

"Де ядерне паливо хотіла купувати Україна? Американці чи росіяни. Всі наші труднощі також мають економічне підґрунтя і там є економічний інтерес, який цинічно може бути завуальований, але ніхто не скасовував міждержавних відносин. І навіть в умовах військового конфлікту проти нас все рівно з боку росіян є економічний інтерес до українського ринку", – сказав він.

"Радіаційні фейки": як Україну перетворюють на звалище небезпечних ядерних відходів

Новини по темі