Мобільний додаток

Чи потрібні Україні приватні СІЗО — пояснює експерт

8.12.2019 р., 13:34

Про те чи потрібні Україні приватні СІЗО, які проблеми можуть з'явитися через їх впровадження - говорили в ефірі Українського радіо з експертом з питань правоохоронної системи судової влади українського Інституту майбутнього, юрист, правозахисник Андрієм Помазановим.

В Міністерстві юстиції України задумалися над створенням приватних слідчих ізоляторів задля покращення пенітенціарної системи України. Такі заклади будуть схожими на готелі, які перебуватимуть під гарною охороною.

"Я думаю, що така інформація з'явилася перш за все через те, що у нової команди Мін'юсту мабуть що не має бачення в принципі як працює до кінця пенітенціарна система, виправні колонії, слідчі ізолятори і так далі. Сказати про щось треба було, оскільки фактично це є частиною Міністерства юстиції і про це не сказати неможливо. Тим більше це є проблемна, сама проблемна частина, яка відноситься до Мін'юсту і тому було вирішено сказати, що ми все це взагалі продамо, віддамо у приватні руки і так далі", - зауважив Андрій Помазанов.

Проте, він додав, що навряд чи у Мін’юсту є план, як це реалізувати в подальшому.

"Оскільки якби був план, то ми би бачили протягом двох-трьох тижнів якісь кроки, покрокові наприклад інструкції з того, як ми будемо рухатися в передачі в приватні руки слідчих ізоляторів. Цього ми поки що не бачимо", - пояснив експерт.

"На мою думку просто сказати, що у нас на це немає грошей і давайте просто віддамо це приватним установам, зробимо так звані приватні готелі. Я розумію, чому це було сказано. Оскільки в Міністерстві юстицій у нас молодий склад, мають якісь закордонні досвід освіти, ще щось. І мабуть прочитали про досвід США або Великої Британії. І там дійсно є такий досвід. Але я нагадаю, що цей досвід мав і негативні сторони і позитивні сторони", - зауважив він.

Помазанов зазначив, що у Британії згодом зрозуміли що це рослабило пенітенціарну систему і вони повернули все до державного контролю. Аналогічна ситуація відбувалася й в США.

"Наша держава на сьогодні немає такого досвіду, немає бюджету, немає фактично правосвідомого суспільства, яке б розуміло, що умови там теж повинні бути не скотськими, ми повинні розуміти, що там люди ще не отримали вироку суду і фактично людина не винна", - наголосив юрист.

Експерт додав, що не секрет, що СІЗО перебувають у жахливому стані.

"Насправді слідчі ізолятори і виправні колонії - це дві абсолютно полярні речі. Оскільки виправна колонія, якщо ви були в приміщеннях, бо я об їздив майже всі колонії на території нашої держави, я вам скажу, що виправні колонії за своїми умовами в багатьох випадках є набагато кращими ніж середні школи і садочки державні. Оскільки там завжди тепло, там завжди чисто, завжди є умови… Слідчий же ізолятор - це абсолютно інша річ. В слідчих ізоляторах в переважній більшості на території України, вони знаходяться в центрі міста обласного. Тобто це і Київ, і Одеса, і Чернівці. Тобто місця є незручними. Умови в них далекі від ідеалу", - зазначив він.

"Оскільки там майже ніхто не слідкує за тим, щоб там відбувати людям було комфортно, оскільки ці люди фактично перебувають там тимчасово. Тому умови дуже погані. Насправді влада за останні 25 років дуже мало чого зробила для того, щоб покращити умови перебування в СІЗО. І реально умови дуже далекі від ідеалу, і реально цю сферу треба реформувати", - додав Помазанов.

Нагадаємо, у бюджеті на наступний рік не вдалося отримати збільшення фінансування пенітенціарної системи. Тому, чи не єдиним виходом для того, щоб досягти закладених цілей може бути навіть і закриття в'язниць і скорочення кількості персоналу.

Андрій Помазанов. Фото Facebook 

Чи потрібні Україні приватні СІЗО — пояснює експерт

Новини по темі