Мобільний додаток

Як змінилася риторика Зеленського напередодні нормандської зустрічі — пояснюють експерти

4.12.2019 р., 08:10

Зміна риторики Володимира Зеленського стосовно Росії напередодні зустрічі у нормандському форматі говорить про укріплення його державницької позиції, вважає політичний експерт Руслан Синельников. Про це він розповів у ефірі Українського Радіо. Експерт не виключає, що глава держави на прийдешній зустрічі буде домагатися перегляду Мінських домовленостей, які приймалися 5 років тому на невигідних для України позиціях.

Програма:
Ведучі:

Володимир Зеленський став більш проукраїнським, вважає політичний експерт Руслан Синельников. "Коли президент їде на Нормандський формат, і громадяни очікують від того, що це буде президент України, а не співробітник Малоросії, який буде погоджуватися на всі російські сценарії”, — так експерт аналізує зміну риторики Зеленського щодо проросійськи налаштованих жителів окупованих територій. Нагадаємо, президент Володимир Зеленський в інтерв’ю західним ЗМІ заявив, що за розгублених та дезорієнтованих жителів окупованих територій Донбасу слід боротися, а проросійськи налаштовані можуть переїхати до Росії.

У ході зустрічі нормандської четвірки у Парижі, припускає експерт,  президент Зеленський захоче переглянути Мінські угоди, які були укладені 5 років тому, на більш прийнятні та вигідні для української сторони. “На той момент Україна була слабкою стороною, нам диктували насправді невигідні умови, аби завершити гарячу фазу конфлікту. Відповідно, тоді президент Порошенко і його команда погодились на гірші умови. Бо ми бачили кілька сценаріїв, запропонованих у Мінську, був прийнятий найгірший сценарій. Тобто, той, який найбільше відповідав інтересам Росії. У ситуації зараз є можливості за допомогою наших міжнародних партнерів усе-таки вийти на інтереси України. І заяви Зеленського про те, що потрібно відстоювати український інтереси, це йде в руслі національної безпеки, національних інтересів і в руслі того, що нам потрібно повертати ті землі на українську Конституцію, на українські закони”,  — вважає аналітик. 

Настрої українських партнерів насторожують головного редактора видання “ОстроВ” Сергія Гармаша. “Ми знаємо, що та ж Франція, президент Макрон, може стати не на наш бік. Під сумнівом теж позиція Ангели Меркель. Тому буде складно Зеленському. Але, мабуть, цей крок треба зробити для того, щоб рухатися далі. Зеленському треба почати свою історію відносин із Путіним. Тому що в нього немає цієї передісторії, він не знає, що це за людина. І Путін не знає. Їм треба познайомитися і зрозуміти, що в кожного є свій інтерес. Важко їм буде, поки Росія не захоче піти з Донбасу ”, — говорить Сергій Гармаш.

На відміну від Руслана Синельникова, Гармаш не думає, що Мінські угоди можуть переглядатися.

Крім того, президент може під час саміту підняти й кримське питання. Напередодні, він зазначав, що “здивований” його відсутністю в Мінську. У інтерв’ю польському виданню Gazeta Wyborcza Володимир Зеленський говорив, що переговори про майбутнє анексованого півострова можливі в форматі Україна-Сша-Росія. Глава держави зазначав, що запитає інших лідерів під час зустрічі в Парижі про можливість такого формату. Кремль же не збирається найближчим часом обговорювати приналежність Криму. Про це 2 грудня повідомив прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сподіваємось, що 9 грудня вдасться домовитися про звільнення політв'язнів, які перебувають в Росії – Ігор Котелянець

Політичний експерт Руслан Синельников  вбачає в заявах Зеленського щодо Криму, в першу чергу, меседж Європі: “Якщо ми пам’ятаємо розмову Зеленського з Трампом, то мова йшла про те, що Європа не так багато допомагає Україні, як би нам того хотілося. І Зеленський висловив сподівання, що саме Сполучені штати, Великобританія можуть нам допомогти, бо вони є гарантами по Будапештському Меморандуму, який ми досі по переговорах не вступили. Ситуація з Європою, звичайно, не однозначна. І ті тенденції, які висловлює французький президент, і те бажання економічної співпраці, яке підтверджує Німеччина, звичайно, грають не на користь саме наших інтересів. Ми повинні показати партнерам наші можливості, наші економічні інтереси для того, щоб вони йшли в руслі Європейського Союзу. В ЄС і так багато проблем, і їм нових проблем з Україною не потрібно. І вони намагаються максимально швидко загасити цей конфлікт. І, якщо цей конфлікт буде вирішено з урахуванням українських інтересів, чи він буде просто так вирішений за європейських і російських інтересів — це знову ж таки питання переговорів”,  — зазначає експерт. 

А головний редактор “Острова” Сергій Гармаш звертає увагу, що президент під час переговорів буде пам’ятати — після саміту йому доведеться повернутися до України. І що він би не підписав у Парижі, виконуватиметься воно тут. “А тут у нас багата історія Майданів, і люди не звикли робити те, що каже влада. І він, я думаю, це розуміє. І навіть не зміна риторики, а більша акцентованість на українську позицію пов’язана з цим. У нього падають рейтинги, вулиця досить активна, політики активні. Навіть міністри в його уряді висловлюють свою політичну позицію. Йому непросто, але він має зробити цей крок”, — зазначає головний редактор видання "ОстроВ".    

Нагадаємо, 9 грудня очікується зустріч лідерів нормандської четвірки в Парижі. Це саміт з урегулювання конфлікту на українському Донбасі. Країни-учасниці нормандської четвірки — Україна, Росія, Німеччина та Франція. Остання їхня зустріч у цьому форматі відбулася у жовтні 2016-го року.    

Як змінилася риторика Зеленського напередодні нормандської зустрічі — пояснюють експерти

Новини по темі