Мобільний додаток

"Це просто Північна Корея": юрист про ідею карати за критику судового рішення

29.11.2019 р., 18:29

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, член Комісії з питань правової реформи при Президентові Олександр Дроздов виступає проти запровадження відповідальності за публічну критику судового рішення, яке набрало законної сили, з боку посадових осіб чи представників публічної влади (адвокатів). Голова правління фундації "Де-Юре" Михайло Жернаков вважає, що це шлях до Північної Кореї. Про це вони заявили в ефірі Українського радіо.

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Олександр Дроздов не підтримує запровадження відповідальності за критику судового рішення.

"Мені досить непогано відома практика Європейського суду з прав людини. Питання публічної критики найперше лежить у площині ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Якщо ми про це говоримо, то, по-перше, адвокат має право публічно критикувати. Ми знаємо про справу Моріса проти Франції, два ключових аспекти для того, щоби він був захищений ст.10 Конвенції. Це питання пов’язане з тим, що це справа резонансу, тобто є запит суспільства на відповідну інформацію…. По-друге, якщо він правник, то повинен надавати хоч якісь аргументи. Тому я є супротивником цього пункту. Я його не підтримую. Втім я чудово розумію, що все одно повинні бути якісь запобіжники. Я розумію, що я, як адвокат, повинен приходити в незалежний суд, і тоді я можу розраховувати на об’єктивні рішення", — розповів Олександр Дроздов.

Голова правління фундації "Де-Юре" Михайло Жернаков вважає, що запровадження відповідальності за критику судового рішення не ознакою демократичної держави. 

"Це просто Північна Корея. У будь-якому демократичному суспільстві будь-яке рішення органів державної влади, до яких належать і суди, не тільки можна критикувати, а й потрібно критикувати, для того, щоб вони ставали кращими. Тільки в тоталітарних суспільствах це існує. Уявіть собі, що завтра буде до вас приїжджати воронок, як в 1937 році й кговоритиме: "А що ви там сказали про судове рішення"?

За його словами, абсолютно правильним є питання: "А де тоді місце журналістів і суспільства? Коли воно дізнається про ці рішення?". Бо ця комісія зараз щось напрацює, передасть президенту, потім це у вигляді законопроекту знову в турборежимі влітатиме у Верховну Раду й потім з істериками треба буде виловлювати ці положення. Наприклад, як це було із законопроектом 1008. Дуже небезпечні ці речі. Ця комісія при президенті, а це означає, що президент несе повну політичну відповідальність за її діяльність", — розповів він. 


Михайло Жернаков зазначив, що такі речі як повернення недоброчесних суддів із відставки, у яку вони втекли для того, щоб не проходити кваліфікаційне оцінювання й запровадження відповідальності за критику судового рішення є неприпустимим. 

18 листопада на засіданні робочої групи із судоустрою Комісії з питань правової реформи при Президентові України було взято за основу Концепцію удосконалення законодавства про судоустрій. Багато із положень Концепції є дискусійними, однак особливу увагу слід звернути на ті її положення, що пропонують скасувати позитивні зміни, які за останні роки відбулись у судовій владі. Зокрема, це такі положення: Пункт 15: "Запровадити відповідальність за публічну критику судового рішення, яке набрало законної сили, з боку посадових осіб чи представників публічної влади (адвокатів)". 

"Це просто Північна Корея": юрист про ідею карати за критику судового рішення

Новини по темі