ДругаРіка

У грудні Рахункова палата заслухає аудит НАБУ — Валерій Пацкан

28.11.2019 р., 14:40

Рахункова палата проведе аудит Верховної Ради VII і VIII скликань. Також в 2020 році відбудеться аудит Центральної виборчої комісії. Яким чином відбуватимуться перевірки? Яким ще компаніям готуватися до аудиту? Про це в ефірі Українського радіо розповів голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

— Розкажіть про резонансні аудити, які плануєте провести вже наступного року. Кого ви будете перевіряти?

Майже розпочатий аудит Верховної Ради. Зараз ми робимо попереднє вивчення. Зараз наші аудитори вивчають який стан і що нам у першу чергу необхідно сформувати в програмі. Ми будемо охоплювати період двох скликань — VII і VIII. Думаю, що на кінець березня цей аудит уже буде заслуханий у Рахунковій палаті.

— Наскільки неупередженим буде такий аудит?

Форма нашої підзвітності така, що ми один раз на рік перед Верховною Радою показуємо стан речей у бюджетній сфері. Верховна Рада не голосує за наш звіт, а бере його до відома. Якщо б за наш звіт голосували, тоді ми були б "на гачку". А так станом на сьогодні ми є незалежним вищим органом фінансового контролю. Ми покажемо Верховній Раді, як працює виконавча гілка влади. Верховна Рада не перевірялася жодного разу за часи незалежності нашої держави.

Я думаю, що ми покажемо багато моментів, які там є. Забігаючи наперед — там уже є моменти із самим оформленням, статусом юридичної особи Верховної Ради. Тобто попереднє вивчення вже показує нам "білі плями", на які потрібно звернути увагу.

— Коли ми дізнаємося про результати аудиту?

У кінці березня 2020 року.

— Чи планується аудит НАБУ?

Завершується аудит. У грудні будемо його заслуховувати. Наскільки мені відомо, наші аудитори зараз уже підписують акт із НАБУ. Цей аудит буде таємним, там дуже багато нюансів. Усі зацікавлені, хто має доступ до державної таємниці, можуть ознайомитися із цим аудитом у нас у Рахунковій палаті.

— Чи існує належний контроль за використанням коштів ЦВК? Коли очікувати аудит?

Наступного року буде аудит ЦВК. У нас були вибори парламентські та президентські. Останній аудит проводився у 2010 році після президентської кампанії. Там було виявлено порушення. Я думаю, що після проведення аудиту ми теж побачимо багато цікавих цифр. Теж на початку весни будуть результати.

— Ситуація із  НАК "Нафтогазом" України. Свого часу ви говорили про саботаж аудиту. Там заявляли, що Рахункова палата не має повноважень для проведення аудиту, оскільки компанія не є бюджетною й не є органом, що збирає податки. Ви двічі намагалися зайти із перевіркою. Яка ситуація зараз?

Наскільки мені відомо, на найближчому засіданні бюджетного комітету "Нафтогаз" буде йому звітувати про стан аудиту Рахункової палати. Я хочу їх ще раз запевнити, що, окрім НАК "Нафтогаз" та "Укртрансгаз", ми ще перевірили Фонд держмайна, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, секретаріат Кабміну, Міністерство економіки, ПАТ "Магістральні газопроводи України", де не було жодних заперечень до Рахункової палати. Усі документи отримані та сформовані.

Після того, як буде заслуховування на бюджетному комітеті, ми будемо бачити як далі діяти з цим аудитом. Я дуже хотів би, щоби він завершився. Мені розказували, що зараз не на часі, мовляв, ось зараз вибори, ось зараз складна ситуація. Якщо ні — то будемо запрошувати правоохоронців провести разом аудит. Точніше ми будемо проводити аудит, а вони будуть спостерігати за цим. У нас є домовленості зі СБУ, НАБУ.

— Але ж коли продовжували контракт із керівництвом "Нафтогазу" Андрієм Коболєвим, то там серед умов було прописано проведення аудиту?

Наскільки мені відомо, то було. Але цей контракт ніхто не бачив. Це з уст прем'єрміністра Володимира Гройсмана на засіданні уряду. Я тоді пропонував, що давайте спочатку проведемо аудит, а потім будемо підписувати контракт. Умови контракту мені невідомі. І зараз стверджувати, що там було так прописано, я не дуже хотів, бо його не бачив.

— А яка ситуація із аудитом НБУ?

Тільки-но завершився дуже резонансний аудит НБУ. На превеликий жаль, дуже багато хто почав спекулювати та маніпулювати нашими цифрами заради досягнення своїх власних цілей. Проте в перший раз нами було залучено й заслухано Спостережну раду НБУ, де вона дуже високо оцінила наш аудит, ми показали ті білі плями, які є в НБУ. Заслуховування відбулося в нас у Рахунковій палаті.

— Щодо аудиту витрачання коштів Міноборони. Минулого року був аудит, там були встановлені факти неефективного витрачання державних коштів. Результати за цей рік також є?

Зараз ми проводимо ще два аудити. Перший — це аудит щодо збереження боєприпасів. Ви знаєте, що в нас була проблема із вибухами на багатьох наших складах. Він є таємним. Можу запевнити, що там дуже багато невтішних цифр.

Зараз також ми завершуємо аудит по озброєнню. Йдеться про розробку українського озброєння, закупівлю озброєння. Це таємний аудит, але там також  є багато кричущих цифр. По житлу для військовослужбовців — ми моніторимо. Ситуація невтішна. Черга ще збільшилася. У нас була черга з 48 тисяч осіб, зараз збільшилася на 1200 осіб.

Якщо новий міністр буде готовий співпрацювати, то ми по цих аудитах проведемо окремі розмови. Сподіваюся, що для наших військовослужбовців все-таки будуть якісь зрушення у кращий бік.

У грудні Рахункова палата заслухає аудит НАБУ — Валерій Пацкан

Новини по темі