Мобільний додаток

Випадок з пам'ятником Шолому-Алейхему може бути провокацією, аби показати Україну антисемітською державою – Йосиф Зісельс

26.11.2019 р., 11:55

Голова Асоціації єврейський організацій-общин України, дисидент Йосиф Зісельс припускає, що осквернення пам’ятника Шолому-Алейхему може бути провокацією, яка вчинена з метою показати Україну антисемітською державою. Про це він заявив в ефірі Радіо Культура.

"Не виключено, що це може бути провокацією, яка вчинена, аби показати, що Україні притаманний антисемітизм, але це можна довести, лише проводячи слідство та доводячи справу до суду. Як правило, такі справи не доводяться до суду, тому й залишаються невідомими чинники, які їх спричинили. Поліція кваліфікувала цю подію як хуліганство, що якраз і показує тенденцію, що правоохоронні органи не люблять кваліфікувати це як випадки ксенофобії, ненависті, які підпадають під статтю 161 Кримінального кодексу "Розпалювання міжнаціональної ворожнечі". Але без сумніву цей випадок саме такий", – заявив Йосиф Зісельс.

За його словами, в єврейській громаді вже багато років діє служба моніторингу та аналізу випадків антисемітизму та ксенофобії: "В нас дуже досвідчений експерт, на мою думку, один з найкращих у Східній Європі, який дуже ретельно працює у цьому напрямку. Також в нас є зв’язки з поліцейськими службами, із СБУ, прокуратурою, Міністерством закордонних справ. Й наші експерти оцінюють випадок, який стався вчора в Києві, як акт антисемітського вандалізму. А чи провокація це, чи прояв "органічного" антисемітизму повинно вирішувати слідство, а закрити це питання й визначити, хто був винний, має суд".

"За нашими підрахунками, випадок з пам’ятником Шолому-Алейхему є одинадцятим випадком антисемітського вандалізму в Україні за 2019 рік. Для порівняння, у 2017 році таких випадків було 24, а в минулому році – 12. Тобто ми в цьому некрасивому напрямку йдемо на рівні з минулим роком, збільшення немає. І ці показники є одними з найнижчих в Європі: у Західній Європі лише випадки антисемітського вандалізму вимірюються сотнями", – розповів голова Асоціації єврейських організацій-общин України.

Також Йосиф Зісельц вважає, що варто з обережністю ставитися до дослідження ADL Global 100 Index для Антидифамаційної ліги, в якому заявляється, що за останні чотири роки в Україні значно зріс рівень антисемітизму, який є одним з найвищих у Європі: "Вони працюють за методикою, яка дуже застаріла і не дає уявлення про реальний антисемітизм. Такі дослідження рекламуються, бо вони йдуть у рамках інформаційної війни проти України. Росія дуже зацікавлена в тому, аби Україна виглядала у світі як антисемітська країна. Але це доведення ситуації до абсурду: в країні, де вперше у світі за межами Ізраїлю президентом обрали єврея, говорити про те, що збільшується антисемітизм. Головна характеристика наявності антисемітизму в країні – це фізичні напади на людей на цьому ґрунті. А в нас вже четвертий рік немає жодного нападу, тоді як в країнах Західної Європи такі напади вимірюються десятками на рік. Тому дослідження ADL і зроблено, і проінтерпретовано некоректно".

У ніч на понеділок пам'ятник Шолом-Алейхему в Києві, розташований неподалік центральної синагоги ім. Бродського, було осквернено: невідомий намалював на скульптурі свастику.

Поліція відкрила провадження за ч. 1 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України.

У 1997 році в Києві був встановлений пам'ятник Шолoм-Алейхему — єврейському письменнику, драматургу, одному з основоположників сучасної художньої літератури мовою їдиш. 

фото - facebook.com/josef.zissels

Випадок з пам'ятником Шолому-Алейхему може бути провокацією, аби показати Україну антисемітською державою – Йосиф Зісельс

Новини по темі