Мобільний додаток

Сортуємо сміття: що варто знати

25.11.2019 р., 08:45

Як правильно сортувати сміття, що можна здавати на переробку, а що - ні. Про це в ефірі Радіо Культура розповіла Оксана Комінко, активістка громадської організації "Єдина планета".

Оксана Комінко наголошує, що найголовнішим правилом підготовки вторсировини до переробки є чистота сировини. Також вона має бути сухою.

"Це стосується будь-яких видів сміття: скло, метал, пластик. Якщо беремо макулатуру (картон чи папір), вона має бути сухою, чистою, нежирною. Якщо це тарілочки, які були з жиром, то ми вже не можемо їх здати на переробку. Якщо це чеки чи серветки, це йде тільки на утилізацію",  пояснює вона.

Паперові горнята чи інший паперовий посуд з шаром пластику є зовсім іншим видом вторсировини, який також переробляється. Але ця переробка є набагато складнішою.

"Наприклад, організація "Україна без сміття" тільки віднедавна стала їх приймати. Є ще організація "Зелений птах", яка також приймає одноразовий посуд. Зараз є місця, де такі складні матеріали можуть бути перероблені. Якщо ми говоримо про скло, то всі види скла можуть бути перероблені. Як цілі пляшки, так склобій. Якщо ми беремо якісь банки з-під консерви чи інших продуктів, то ми маємо металеву кришку здати окремо, на метал, а ця баночка складна піде на переробку. Можна здати як цілу, так і склобій"

Активістка організації "Єдина планета" звертає увагу, що також можна здавати різні види металу.

"Це баночки з-під кока-коли, з-під пива, з-під різних напоїв. Це металеві кришечки, фольга. Те, що ми не можемо здати у метал, – це батарейки, тому що це окремий вид вторсировини, який, на сьогодні в Україні не може бути перероблений. Він може бути тільки експортований за кордон. І там вже перероблений. Цим займаються окремі організації, такі як "Барарейки, здавайтеся!".

З пластиком  складніше, він має багато видів і не всі виробники вказують маркування на своїй продукції.

"Це значно ускладнює процес сортування, здачі і подальшої переробки. Насамперед, не здається пластик, який не є промаркований. Особливо це стосується складних упаковок. Такі упаковки як вакуумні не переробляються взагалі. Їх можна здати на утилізацію. Переробляється пластик ПЕТ  це пляшки, ТЕТРАПАК, упаковка з-під соків, молока. Вона є достатньо цінною сировиною. Може здаватися пластик, який тягнеться,  пакети одноразові",  пояснює Оксана Комінко і нагадує, що пластик, який ми здаємо, має бути чистим і сухим, оскільки брудний пластик забруднить усю іншу вторсировину, і переробка може стати неможливою.

Вона також наголошує  не можна здати на переробку вторсировину зі шматочками їжі, її слід помити і посушити. Наприклад, якщо помити пляшку з-під олії, то для переробки вона підходить.

 фото - unsplash.com

Сортуємо сміття: що варто знати

Новини по темі