Мобільний додаток

Чому у світі експериментують зі скороченням робочого часу – пояснює експерт

9.11.2019 р., 12:38

Компанія Microsoft Japan у серпні цього року провела експеримент: у співробітників протягом місяця був чотириденний робочий тиждень, а додатковим вихідним стала п’ятниця. Серед співробітників, які взяли участь та пройшли опитування, 92 % заявили, що задоволені 4-денним робочим тижнем. При скороченні робочого тижня продуктивність зросла майже на 40 %. Чому світові компанії експериментують із скороченням робочого часу та які наслідки це матиме в майбутньому, розповів Українському радіо експерт ринку праці, засновник рекрутингової агенції "Борщ" Сергій Марченко.

"Людство рухається до скорочення робочого часу ще з ХІХ століття. Навіщо далеко ходити, коли ще на початку ХХ століття у Сполучених Штатах Америки нормою в промисловості був 14-годинний робочий день. І першим, хто ввів 8-годинний робочий день був знаменитий Генрі Форд на своїх заводах в 1914 році. Це стало свого часу революцією", – розповів Сергій Марченко.

Експерт пояснив, яким чином скорочення робочого часу впливає на збільшення продуктивності праці: "У людей є ресурс і він вичерпний, адже ми не роботи і не можемо працювати кожну хвилину з тією самою інтенсивністю. Просто візьміть і почитайте книжку: якщо ви будете читати її 5-7 годин підряд, ви будете відчувати втому, а це лише читання книжки, а не робота. Також уявіть собі, що ви працюєте з однаковою інтенсивністю, особливо, якщо у вас розумова праця і потрібно, щоб голова була ясною. Думаю, кожен мав таку ситуацію, коли годинами думав над вирішенням якоїсь проблеми, а вона не вирішувалась. А потім лягав спати і ця проблема зранку вирішувалась за 10-15 хвилин. Це все тому, що голова відпочила, по-іншому почали проходити процеси і те, що здавалося тяжким ще вчора ввечері, коли ти цілий день відпрацював, зранку вирішується за кілька хвилин".

"Також варто відзначити, що чим більше людина працює головою, а не руками, тим більше вона затрачує ресурсу. Тому що ресурс мозку, як не парадоксально, менший, ніж ресурс тіла. Тобто фізичною працею людина дійсно може займатися 8 годин і загалом почуватися нормально. А коли ти 8 годин працюєш головою, то голова починає відмовляти", – сказав Сергій Марченко.

Окремо засновник рекрутингової агенції звернув увагу на те, що у світі росте продуктивність праці і скоро людство підійде до такого бар’єру, коли не буде потреби у великій кількості робочих рук, як зараз: "Ця проблема буде серйозна, тому що, якщо люди не будуть працювати, їх треба буде чимось зайняти. Можливо, саме через це зараз у світі експериментують з тривалістю робочого дня. Бо коли ми зменшуємо тривалість робочого дня, ми збільшуємо потребу в людях, тобто ми покращуємо рівень зайнятості в країні".          

ФОТО: pixabay

Чому у світі експериментують зі скороченням робочого часу – пояснює експерт

Новини по темі