Мобільний додаток

Лауреата Гонкурівської премії Жан-Поль Дюбуа люблять за чорний гумор та іронію — літературознавиця

6.11.2019 р., 15:35

У Парижі оголосили лауреата Гонкурівської премії. Переможцем став письменник Жан-Поль Дюбуа за роман "Не всі живуть на цьому світі однаково". Більше про цю премію та лауреата в ефірі Радіо Культура розповіла літературознавиця та перекладачка Ірина Собченко.

За словами Ірини Собченко, Гонкурівська премія — це найпрестижніша щорічна літературна відзнака не лише для Франції, а для всього франкомовного літературного світу. Її присуджують за найкращий роман, який виданий того ж року.

"Премія насамперед не фінансова. Письменникам видається символічний гонорар у сумі 10 євро. Проте ця премія статусна. Лауреат цієї премії отримує національне визнання, багатотисячні наклади у Франції. Для цієї країни це одна з головних літературних інституцій. А для решти світу Гонкурівська премія виконує не менш важливу функцію, адже вона є брендом сучасної французької літератури, вона допомагає видавцям та читачам зорієнтуватися в безкрайньому просторі французького книжкового ринку", — розповіла Ірина Собченко. 

За її словами, Жан-Поль Дюбуа — це дуже французький автор, який зрозумілий французькому читачеві.

"Це дуже плідний автор. За 30 років він написав написав та опублікував приблизно 20 романів. Його полюбляють за чорний гумор, іронію, за вміння писати легко про трагічне. Він дотримується лібертаріанських та атеїстичних поглядів. У своїх текстах часто деміфологізує реальність, якісь великі сакральні теми. Своїм літературним наставником вважає письменника Джона Апдайка, який писав про повсякденне життя американського середнього класу", — розповіла Ірина Собченко.

Літературознавиця зазначила, що майже в кожному його творі є герої-невдахи, які проживають не своє життя, а його ілюзію. Вони зворушують читача тим, що перебувають у пошуку чогось більшого. Часто ці герої переживають депресію, з ними часто відбуваються якісь лихі пригоди тощо.

Ірина Собченко зауважила, що твори Дюбуа ще не перекладені українською мовою.

Читайте також — Премія міста літератури ЮНЕСКО: переможці 2019 року

Нагадаємо, що Гонкурівська премія вручається щорічно від 1903 року. Згідно зі статутом, вона може присуджуватися автору тільки один раз у житті. Єдиним письменником, що отримав Гонкурівську премію двічі, був Ромен Гарі. Другий раз він став лауреатом премії за роман "Все життя попереду", опублікований під псевдонімом Еміль Ажар. 2018 року лауреатом Гонкурівської премії став письменник Ніколя Матьє з романом "Діти після них".

На фото: Жан-Поль Дюбуа. Джерело: Фейсбук
 

Лауреата Гонкурівської премії Жан-Поль Дюбуа люблять за чорний гумор та іронію — літературознавиця

Новини по темі