Мобільний додаток

"Реально робили неможливе" — режисер документального серіалу "Доленосний 1918"

5.11.2019 р., 12:25

Нещодавно вийшов історичний документальний фільм "Доленосний 1918" зі спеціальним ведучим, художником, музикантом і літератором Іваном Семесюком. Цей фільм створили громадський проєкт "Likбез. Історичний Фронт" та студія "Wild Fox Film". Він покроково та доступно розповідає про 1918 рік, один з найсуперечніших років в історії України. Режисер серіалу Борис Роженко в ефірі Радіо Культура розповів про історію створення кінострічки та особливості роботи з історичними матеріалами.

Фільм "Доленосний 1918" — це сучасний, дещо іронічний погляд на драматичні події часів Української революції: українсько-більшовицьку війну, гетьманський переворот, австро-німецьку окупацію, внутрішні політичні інтриги й колізії. Автори проєкту використали чимало хронікальних матеріалів та художніх фільмів тих часів. За словами режисера Бориса Роженка, до роботи над фільмом задіяли сімох консультантів, істориків, які мали різні точки зору.

"Це нормально, адже це демократичний підхід до розкриття теми. У роботі над фільмом ми спиралися на книжки наших колег-істориків. Джерельну базу опрацьовувала наша сценаристка Анастасія Тараненко. Вона зробила дійсно титанічну роботу. Наприклад, "упакувала" гетьманат в 10 хвилин, опрацювавши, як мінімум, три книжки", — розповів Борис Роженко.

Вииробництво фільму "Доленосний 1918" тривало чотири місяці. 

"Його треба було робити дуже швидко. Домовилися про фінансування серіалу (з Міністерством інформаційної політики України — ред.) буквально за чотири місяці до кінця року. І за ці чотири місяці треба було провести повний виробничий цикл: від написання сценарію до виробництва фільму. Ми працювали в дуже стислі терміни. Реально робили неможливе", — сказав Борис Роженко

У серіалі "Доленосний 1918" десять серій, кожна з яких присвячена певній події, остання — узагальнююча, робить висновки. 

"Кожна серія триває 10 хвилин. На нашу думку, це оптимальний формат. По-перше, сприйняття інформації в більш розгорнутому хронометражі досить складне. По-друге, під час виробництва фільму була велика проблема: про українську революцію в наших архівах зберігається аж 12 хвилин хроніки. У московському архіві про виступ одного Михайла Грушевського фільм триває 20 хвилин. І це тільки один епізод. Росія в прямому сенсі цього слова вкрала багато часу з нашого минулого", — сказав режисер. 

Він додав, що у фільмі, окрім хронікальних матеріалів, використано багато власних зйомок, зокрема знімали на Заході. Також у фільмі використали напівігровий момент з Іваном Семесюком, який є ведучим серіалу. 

"Доленосний 1918" ділили на більш-менш тематичні періоди. Наприклад, період Центральної Ради, Крути як епізод, кульмінація — Брест-Литовський мир, гетьманський переворот, окремо виділена Кримська операція, також це Гетьманат, ЗУНР тощо", — додав він. 

Борис Роженко розповів про основний меседж серіалу: "Українську революцію програли передусім політики, бо армія зробила надможливе. В багатьох моментах, якщо споглядати на ті події, ми не маємо жодних підстав нарікати на армію того часу, вони дійсно герої", — сказав він. 

Нагадаємо, що завтра, 6 листопада, о 18:30 в інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану (майдан Незалежності, 18/2) відбудеться прем'єра документального серіалу "Доленосний 1918". Глядачі матимуть можливість переглянути фільм (100 хв) та поспілкуватися з творчою групою. Докладніше тут.

 

"Реально робили неможливе" — режисер документального серіалу "Доленосний 1918"

Новини по темі