Мобільний додаток

Підстав для підвищення ціни на газ для населення немає – директор Центру дослідження енергетики

4.11.2019 р., 12:45

Цього місяця "Нафтогаз" підвищив ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання: з 1 листопада за 1 тисячу кубометрів підприємства сплачуватимуть від 5861 до 6363 гривень без врахування ПДВ. Проте не варто говорити власне про підвищення, адже "Нафтогаз України" – лише одна з компаній, які продають газ для промисловості, а отже йдеться лише про підвищення ціни їхньої пропозиції. Також немає підстав підвищувати вартість газу для населення в цьому опалювальному сезоні, адже Україна зробила запаси газу, купивши його за низькою ціною. Про це Укранському радіо розповів директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

"В Україні є два способи отримати газ й одним з них користуються підприємці, компанії, фірми, тобто так званий ринок юридичних осіб. І це дійсно ринок, адже там немає фіксованої ціни, а ціна в 5861 – 6363 гривень, озвучена "Нафтогразом" – це ціна, яку ця компанія пропонує потенційним покупцям. Покупці, в свою чергу, мають повне право сказати "Нафтогазу", що не хочуть  і піти до інших продавців, яких на ринку багато. Адже в Україні активно працюють десь 50 газотрейдерів, з яких є й великі міжнародні. Ціна, яку озвучив Нафтогаз – це лише вартість, за якою продаватиме сам Нафтогаз, доля якого на ринку України від 7 до 12 %. Тому не можна казати про подорожчання, є зростання ціни пропозиції Нафтогазу, яке цілком можливо призведе до того, що доля Нафтогазу скоротиться, адже він підняв ціну, а деякі продавці в цей час могли не підняти", – розповів  Олександр Харченко.

За його словами, для фізичних осіб важлива інша ціна, адже для громадян жодного ринку досі не відкрито: "Для нас існує ціна, яка все ще регулюється Кабінетом Міністрів. Тому для плити, газового котла вдома ми купуємо газ за ціною, яку встановлює Кабмін. І так само за ціною, регульованою урядом, газ купують ті, хто виробляє для нас тепло: Теплокомуненерго, котельні і т.д. Ця ціна за останній рік знизилась на 37 %, тому що ринкова ціна в Європі знизилась, а оскільки газ закуповувався влітку, коли ціни були фантастично низькими, за ініціативи того Нафтогазу, який казав: "Ми в Європі купуємо дешево, немає сенсу перепродавати нашим громадянам дорого", Кабмін опустив ціни".

"Щодо майбутнього, то природно, що взимку ціна на газ у світі зростає, адже збільшується споживання, всім потрібен газ. Але оскільки в цьому році Нафтогаз накопичив більше, ніж 21 мільярд кубометрів газу в українських сховищах і цей газ був куплений відносно дешево, то, наскільки я знаю, зараз йде жвава дискусія щодо того, що було б чесно продавати газ за ціною, яку купили. І я знаю, що навіть МВФ, який завжди представляють як негативний фактор, визнає це. Вони визнають й те, що якщо ціна на газ спекулятивно підніматиметься десь в Європі, в Україні не буде підніматися ціна, адже країна вже його купила. Тому я не очікую будь-якого зростання протягом опалювального сезону: запаси зроблені по певній ціні і немає підстав для її зростання", – наголосив Олександр Харченко.   

ФОТО: pixabay

Підстав для підвищення ціни на газ для населення немає – директор Центру дослідження енергетики

Новини по темі