Мобільний додаток

Чоловіки і міфи навколо них — психотерапевтка розповіла про основні ініціації чоловічого дорослішання

18.10.2019 р., 10:49

Системні психологічні травми чоловіків, міфи про "справжніх чоловіків" та етапи ініціації, які споконвіків проходить кожен хлопчик. Про це в ефірі Радіо Культура поспілкувалися з сімейною психотерапевткою Оксаною Королович.

Міфи про "справжніх чоловіків"

Чоловік ще не народився, він в животі у мами, але вона дізнається, що це хлопчик, і починаються певні очікування щодо нього.

Коли жінка зустрічає чоловіка, йде з ним на побачення, вона насичує його проекціями та очікуваннями. Він ще нічого не зробив, а йому вже виставили рахунок. Він ще навіть не увійшов у стосунки, але за ним вже стоїть образ, на який жінка намагається чоловіка "натягнути". І якщо він хоча б трішки підходить, жінка заявляє, що закохалася, бо знайшла "того самого". А потім приходить розчарування, тому що постійно підтримувати цей образ для чоловіка — величезна напруга.

У жінок є образ, який вона складає в уяві, поки росте — він наповнений міфами, які частково складаються з того, що ми недоотримали в трійці "мама-тато-я", і це "щось" вона шукає від чоловіка.

Чоловік мусить контролювати свої емоції. Тоді він неемоційний, сильний, не плаче. Цей мф має різні варіації. І коли маленький хлопчик росте і хоче проявляти свої емоції, мама його стримує, готуючи, хай навіть підсвідомо, до труднощів у житті. Контролювати — означає придушувати, тому що контролювати насправді — це не проживати, а зупиняти переживання, і давати їм десь "контейнер". А потім ми зустрічаємо чоловіка, яким захоплюємося — який він зібраний, не проявляє емоцій… А потім жаліємося, що нам цих емоцій не вистачає.

У чоловіка відбувається розрив між його внутрішньою жіночою частиною, яку ми називаємо "аніма". У чоловіка теж є жіноча частина — у процесі дорослішання він комунікував зі значимими жінками, через яких мав з’єднатися з ніжністю, чуттєвістю, емоційністю, слабкістю.

Насправді є один такий правильний термін: справжній чоловік тоді стає зрілим, коли він приймає свою жіночу частину. Тільки тоді він поєднується через неї зі своєю мужністю. І тоді він не демонструє свою силу, не конкурує з жінками.

Чоловік має заробляти багато грошей. Це деструктивний міф, який "кастрував" величезну кількість чоловіків. За цим "він повинен" багато хто з жінок плутає, коли говорять, що вони мають бути за чоловіком, як за стіною. Насправді ви можете бути сховані лиш за своїм татом, а чоловік — він по горизонталі, паралельний вам, він партнер з вами, він вам нічого не винен, як і ви йому. Тому коли ми говоримо про партнерські стосунки — там не буде цього міфу, там ми розділяємо в тому числі й відповідальність за забезпечення сім’ї. 

Дуже часто за цим міфом ховається те, що чоловікові доводиться робити заради того, щоб принести гроші, такі речі, через які він не реалізується. 

Тато на роботі, а мама займається дитиною. Вихованням дитини насправді займається тато. Мама просто любить, дає любов. А те, як комунікувати в житті, переходити від одного етапу до іншого — це все дає тато, особливо хлопчикам. Тому не можна забирати в чоловіків можливість ділитися досвідом. 

Контакт чоловіка зі злістю

Для чоловіка найголовнішою є задача — бути реалізованим внутрішньо, поєднаним зі своєю чоловічою частиною. Коли в нього є цей стан мужності, тоді в нього має бути хороший контакт з адреналіном. Що жінки не завжди витримують. Жінки часто кажуть, що хочуть "справжнього чоловіка". Добре, а справжній чоловік — у хорошому контакті з своєю злістю. Ви витримуєте злість чоловіка? 

У чоловіка має бути заняття, де б у нього був контакт зі злістю, де б викидався адреналін. Неважливо — займаєтеся ви волейболом чи боксом, але у вас є викид злості в тому безпечному місці, яке дозволяє вам тримати контакт зі своєю злістю. Тому що порушений конфлікт з адреналіном змушує чоловіка наповнюватися жіночими гормонами естрогенами. І коли чоловік потрапляє у цей дисбаланс, він починає гладшати, підсилюються переживання, він включається в жіночі процеси. Чоловік має вміти стукнути по столу, тоді він не стукне жінки. 

Ініціації

Найцінніше, що може дати хлопчику мама, — дати чоловіку пройти весь процес свого дорослішання через ініціації. Не потрібно одразу готувати його до "тяжкого світу" і тут же створювати цей "тяжкий світ" — дайте йому любов, і коли він виросте, він буде наповнений цією любов’ю, яка дасть йому силу справитися з труднощами. 

У різних культурах і в різних народів були ініціації, достатньо зараз просто відкрити будь-який фільм, наприклад, про спартанців, необов’язково і непотрібно їх зараз відтворювати чи повторювати, важливо — зрозуміти їхню основну мету. 

Перша ініціація в 1 рік — обстригання волосся

Волосся асоціюється з дуже сильним зв’язком з матір’ю, і коли хлопчику роблять "пострижини" — обрізають волосся — це ніби обрізають пуповину, зв’язок з мамою. Дівчаткам цього не роблять, дівчинка повинна бути поєднана з мамою, щоб черпати цю енергію схожості. Мама хлопчика повинна підтримувати його, давати свою любов.

Друга ініціація в 3-4 роки — посаджений на коня

Ритуал, коли хлопчик був повинен керувати своїми почуттями, — не контролювати і не подавляти. Кінь, як і будь-яка інша тварина, відчуває емоції, і щойно хлопчик навчився управляти своїми емоціями, він навчився управляти конем. Цією ініціацією займалися чоловіки, які могли показати, як це робити.

Третя ініціація в 7 років — опоясування

Пояс для хлопчика мега-важливий. Мами читали молитви, батько розповідав, що відтепер у нього з’являються свої обов’язки. З 7-річного віку хлопчик вивчає різноманітні ремесла, щоб отримати навички. 

Четверта ініціація в 14 років — виживання в лісі

Це ініціація, до якої хлопчик готувався: уроки виживання, бойові мистецтва. Йому давали з собою лиш якусь зброю і відправляли в ліс, де він мав переночувати три доби, знайти собі їжу, вберегтися від хижаків. Так, він буде там боятися, але це нормально — боятися чогось. Навіть коли ти виростеш, все одно буде чого боятися.  Визнавати це — і означає бути сміливим, а не говорити, що ти нічого не боїшся. Під час цієї ініціації хлопець повністю відходить від жінки як від матері. Аналогом цього може бути пластовий табір, лісові вишколи тощо.

П’ята ініціація —  заручини 

Цей ритуал давав час, щоб спробувати взаємодіяти і зрозуміти, йти разом з людиною чи ні. І ще для того, щоб побачити, як чоловіки і жінки приміряють один на одного той свій ідеальний образ. 

Шоста ініціація — весілля

Це ще одна сходинка, розуміння того, що об’єднуються два роди.

Сьома ініціація — народження дитини

Батьківство — це та складова, яка точно дає чоловіку стати чоловіком, у нього вже є рух і далі він може ставати сильнішим і мудрішим. Саме контакт з татом мегаважливий і для хлопчика, і для дівчинки важливий теж. А ще важливо, щоб дитина бачила, як мама з татом із ролі батьків все ж залишаються партнерами. Діти повинні бачити батьків як пару. Як вони ходять на побачення, як виявляють турботу один до одного, як вони сваряться і потім миряться. Це, а не лише "тато з мамою", має бути в картині світу у кожної дитини.

У випадку коли батьки розлучилися, не можна допускати ситуації, коли, наприклад, мама забороняє чи обмежує спілкування дитини з батьком. Коли батьки розлучилися — вони не розлучилися з дитиною, це завершення лише їхньої історії, дитина ж завжди буде зв’язана з батьком. 

Зрілі стосунки

Це не коли "він вам щось приніс і на щось очікує взамін". Це коли ви розумієте, що в стосунках завжди буде стан певного регресу (вашого і партнера) і стан прогресу, розвитку. Це вдих і видих. І зрілість — це коли я можу витримувати ці амбівалентні процеси. Коли ми можемо сказати партнеру, що нам зараз погано і ми хочемо "на ручки". Зрілі стосунки — це коли ми витримуємо свій процес і процес партнера. Коли ми паралельно розвиваємося, коли у нас спільні цілі, ми розуміємо щоразу, куди ми рухаємося — від етапу до етапу. Куди ми йдемо, для чого і що ми в цьому один з одним розділяємо?

Читайте також — Страждання як гнів: чому ми це робимо – пояснює психотерапевтка

 

фото - pixabay.com

Чоловіки і міфи навколо них — психотерапевтка розповіла про основні ініціації чоловічого дорослішання

Новини по темі