ДругаРіка

Українські ековинахідники розробили пристрій для циклічного відновлення автомобільної гуми

3.10.2019 р., 12:50

Чи можемо ми говорити, що запит на сталий розвиток, кліматичні інновації, екологічний бізнес — існують? Де місце України у світовому екологічному контексті? Як створити прибутковий "зелений бізнес" і стати новатором на міжнародній арені? У студії Українського Радіо про це та інше розмірковували співзасновник ГО Greencubator Роман Зінченко та переможець національного фіналу Глобального конкурсу ClimateLaunchpad Назар Халавка.

Дедалі частіше Україна і світ говорять про зміну клімату, глобальне потепління, викиди парникових газів, інші екологічні катастрофи. Нещодавно по всьому світу відбулися акції на захист клімату, в яких, за даними організаторів, взяли участь понад чотири мільйони людей.

Кліматичні марші, які зараз прокотилися світом, на думку Романа Зінченка, співзасновника ГО Greencubator — великий індикатор запиту суспільства на те, щоб змінювати підхід — відходити від "бурої економіки" — економіки інтенсивних забруднень та вичерпання ресурсів, економіки випаленої Землі — до економіки зеленої, яка створює більш стійкі та дружні до людини середовища. Зелена економіка не є "хижацькою" з точки зору використання ресурсів планети, а навпаки — забезпечує можливість нашим нащадкам користуватися всім цим середовищем, яке нас оточує зараз.

Роман Зінченко пояснює, що зелені бізнес-ідеї — це важливий компонент того, як ми відходимо від старої парадигми бізнесу.
"Відходимо від того, що бізнес бере від довкілля, до того, що бізнес створює не тільки продукти, а так само створює рішення, сервіси, можливості для того, щоб відроджувати екосистеми, давати можливості сталого розвитку для громад, міст, сіл і бути максимально дружнім до довкілля".

Назар Халавка додає, що підходити до розв'язання екологічних проблем слід з урахуванням нового тренду, який називається "апсайклінг" — коли з відходів створюються рівноцінні компоненти. 

Проєкт команди Назара Халавки, який посів призове місце в конкурсі ClimateLaunchpad, якраз полягає в тому, щоб з автомобільних покришок спробувати виробляти компоненти, з яких можна виробляти нові покришки.

"Велика проблематика цього ринку була в тому, що, по суті, компоненти, які створювалися після перероблення покришок, були непридатні до повторного використання, а ми поставили перед собою глобальну ціль — створити технологію, яка дозволить з цих компонентів виробляти нові покришки. Так ми прийшли до технології індукційної обробки гуми. Якщо дуже просто пояснити, то ми винайшли велику мікрохвильову пічку, в яку ми можемо поміщати покришки, в яких є металевий корт. І суть цієї пічки в тому, що вона розігріває металевий корт всередині покришки, і таким чином вона її розігріває до такої фракції, що гума, яка довкола цього металу, починає тліти. За допомогою цього, ми можемо без великих зусиль і без жодного кріплення цього металу, його витягнути і, по суті, залишити просто суміш каучуку і гуми, й після цього віддати цю гуму на обробку, на подрібнення. Основна суть конвеєра полягає в тому, що на вході ми поставили покришку, а на виході отримали абсолютно чисту фракцію гуми, подрібненої до 10 у -6 степені. Тобто, по суті, це гумова пилюка, з якої надалі можна створювати нові покришки", — розповідає автор проєкту.

Вже реалізована частина цього конвеєра, але вся лінія доволі велика, тож її остаточний запуск потребує часу.

Основний же ключ до подолання бідності, за переконанням Романа Зінченка, — це сталий розвиток.

"Бідність долається не законодавчими рішеннями. Бідність долається створенням національного багатства. Ключовий фактор створення національного багатства — це бізнес, якщо цей бізнес буде створювати зелену додану вартість, нарощувати національний зелений ВВП — це дуже хороша, дуже цікава можливість зростати. У цьому плані ми рухаємося вперед. Але з іншого боку є величезна кількість викликів, на які, зокрема, потрібно звертати увагу в Україні", — акцентує Роман Зінченко.

Серед таких викликів він називає якість повітря в містах, якість води та деградацію базових життєвих умов. 

Захист довкілля в цьому плані є великою стратегією, але з іншого боку, великим завданням є перетворення бізнесів найбільших забруднювачів в Україні.

Фото: Greencubator

Українські ековинахідники розробили пристрій для циклічного відновлення автомобільної гуми

Новини по темі