Мобільний додаток

Нова система фінансування університетів: хто отримає більше грошей - пояснюють в МОН

15.09.2019 р., 13:10

"Цього року під час розподілу фінансування між закладами вищої освіти буде оцінюватись не кількість студентів, а показники наукової, освітньої, міжнародної діяльності закладів. Хто буде за цими показниками кращим, тому буде більше грошей. Це основний принцип", — розповів Єгор Стадний, заступник міністра освіти з питань вищої освіти та освіти дорослих. Також куратор вищої освіти МОНу анонсував створення системи моніторингу зайнятості випускників вишів, що показуватиме cтаршокласникам та їхнім шкільним учителям, які перспективи на ринку праці в середньому є у випускника того чи іншого вишу. Детальніше в ефірі Українського радіо прокоментував генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН України Олег Шаров.

Зараз система фінансування і управління вищої освіти побудована таким чином, що кращі і гірші нагороджуються за одним принципом, ніякої диференціації немає. Доцент, який працює зі своїм курсом, займається науковою та практичною діяльністю та прогресує, отримує ті ж гроші і надбавки, що й інший доцент, який нічого не робить. 

"Безумовно елемент зрівнялівки є. І він нам дістався у спадщину ще з радянських часів. Але ця трудність насправді існує в багатьох країнах світу. Найбільш характерна для нас проблема — це взагалі недостатньо високий рівень державного фінансування вищої освіти", — зазначив Олег Шаров.

За його словами, нова система розподілу фінансування буде спрямована насамперед на те, щоб було більш ефективне використання коштів — це впливатиме на якість вищої освіти і підвищуватиме можливості та шанси для тих, хто здобуває диплом.

"Сьогодні фінансування прив’язане фактично до кількості студентів і до певної усталеної за багато років інфраструктури закладів вищої освіти, і не враховує її якісних показників. Тому планується, що з 2020 року буде враховуватись у розмір фінансування не тільки кількість студентів, а й показники досягнень, показники діяльності закладу вищої освіти, зокрема у науковій міжнародній діяльності. Що стосується оцінки результатів працевлаштування, то реально ця система буде запроваджена не в 2020 році, а в кінці 2021-го. В липні 2019 року були внесені необхідні зміни до закону. І наразі ця робота розгортається", — розповів він. 

Читати також: Анна Сидорук: якість освіти безпосередньо залежить від вчителів

Міністерка освіти Ганна Новосад анонсувала створення окремого Фонду розвитку вищої освіти. Олег Шаров розповів про цілі його цілі.  "Їх дві: перша — це оновлення лабораторного фонду, спочатку навчальних, а потім наукових лабораторій, друга  — реконструкція, модернізація, а де є можливість, то створення нового освітнього простору. За роки незалежності великих здобутків ні в першому, ні в другому не було", —  сказав Олег Шаров. 

Нагадаємо, що раніше серед основних пріоритетів МОН Ганна Новосад назвала зміни в дошкільній освіти – її трансформацію до потреб школи, пришвидшення нової укрїнської школи, побудову престижної та модерної професійної освіти, підтримку кращих у вищій освіті та науці.

  

Нова система фінансування університетів: хто отримає більше грошей - пояснюють в МОН

Новини по темі