Мобільний додаток

Як розпізнати людину на межі самогубства та допомогти їй — пояснює кризовий психолог

10.09.2019 р., 19:45

Які основні причини вчинення самогубств, як виявити людину, яка на межі суїциду та що робити у подібних ситуаціях, аби допомогти — в ефірі Радіо Промінь розповіла медик, кризовий психолог, ветеранка АТО/ООС Віра Сапожнікова.

"Що стосується причин самогубств, вони єдині у всьому світі: йдеться або про глибокі психічні захворювання, або про психічно здорових людей, які в певний момент свого життя раптом перестали бачити вихід із ситуації. Тобто є якась кризова ситуація, яка не минає, біль від якої накопичується, і, якщо людина вчасно не отримує допомогу чи вихід цього болю, наступає, так зване, коротке замикання і людина робить крок, який можливо б і не зробила за інших обставин", — розповідає Віра Сапожнікова.

 

За її словами, в нашій культурі не прийнято говорити про якісь складні ситуації і це є основною проблемою.

 

"Якщо ми подивимось американські й французькі фільми, там люди багато говорять. В нас вважається, що не треба говорити з людиною про те, що їй болить, щоб зайвий раз її не травмувати. Насправді відбувається протилежний ефект: людина лишається наодинці з цим. І замість того, щоб цей біль, ця тривога вийшла на волю, для цього з'явились раціональні думки, цей біль капсулюється, ситуація розростається та розриває людину зсередини," — пояснює кризовий психолог. — "Основний вид допомоги — дати людині виговоритися. І лише після того, як в людини більш-менш знизиться емоційна напруга, вона зможе за допомогою фахівця чи самостійно побачити ситуацію з іншого боку".

 

"У дітей же основна причина самогубств дещо відрізняється від дорослих: дитина ще не є сформованою особистістю, в неї життєвого досвіду в кілька разів менше, ніж в дорослих. Щоб зорієнтуватися, їй треба координати. Якщо поруч немає дорослого, вона шукає координати там, де її зрозуміють. І часто-густо це будуть саме соцмережі, адже це здається безпечним. Там часто публікуються фото з думками, які є в підлітків, а в них зазвичай основне питання: "Невже я не такий як всі?". Тому саме в соцмережах підлітки знаходять коло однодумців, де спочатку його підтримують, а потім потроху починають підсилювати градус", — розтлумачує кризовий психолог.

 

Вона звертає увагу, що існує кілька думок щодо того, навіщо дорослі через інтернет доводять дітей до суїциду.

 

"Одна думка — це спосіб заробітку через продаж відео суїциду. Також є думка, що це можуть бути елементи інформаційного впливу на сусідні держави. І є таке явище, коли іноді людям хочеться мати владу над іншими людьми. Цим зазвичай страждають соціопати".

 

"Аби помітити небезпеку, треба пам'ятати: для людей, що дотичні до тих, хто може вчинити самогубство, характерний депресивний стан. Тому варто зважати на емоційний стан дитини, особливо коли він раптом змінився. У дитини можуть з'являтися кола під очима, бо одне із завдань — це не давати людині спати, аби змінювалася свідомість. Підлітки часто можуть вести записи, щоденники. І крім того, не варто нехтувати функцією батьківського контролю, а також спробами говорити зі своїми дітьми", — радить Віра Сапожнікова.

 

Окремо психолог звернула увагу на тему ветеранів.

 

"Це люди з особливим життєвим досвідом та поглядом на речі, які відбуваються. Найтяжча думка для них це "все дарма". По-перше, не все дарма, а по-друге, треба спілкуватися. Не забувайте, будь ласка, що в будь-якому населеному пункті є осередки взаємодопомоги, спілки при адміністраціях і т.д. Якщо звернутися туди, можна знайти й коло спілкування, й вирішення соціальних і побутових питань. А також можна знайти якісь заняття для душі".

 

Віра Сапожнікова також наголошує, що на даний момент в Україні стартує гаряча лінія для осіб, які не можуть впоратися зі своїми проблемами.

 

"Цим питанням зараз займається Міністерство у справах ветеранів і Міністерство охорони здоров'я. На старті запуск лінії, яка в майбутньому має стати всеукраїнською для широкого загалу. А поки що перевага надається ветеранам. Лінія Lifeline Ukraine створюється за аналогом австралійської лінії".

 

"На гарячих лініях не відмовляють. Там працюють люди, які вміють допомагати в телефонному режимі. І якщо людина телефонує, вона 100% отримає допомогу. На сьогодні таких ліній є декілька, зокрема, лінія La Strada Україна, де є лінія по запобіганню домашньому насильству, по запобіганню торгівлі людьми, а також дитяча лінія. Також є місцеві гарячі лінії і так само існує гаряча лінія від Всеукраїнської спілки психотерапевтів, інформація про які доступна в інтернеті. Проте можна навести контакт гарячої лінії La Strada: 0 800 500 335", — підсумувала Віра Сапожнікова.

 

Нагадаємо, сьогодні у світі відзначають Всесвітній день запобігання самогубствам.

ФОТО: pixabay

Як розпізнати людину на межі самогубства та допомогти їй — пояснює кризовий психолог

Новини по темі