Мобільний додаток

В Україні почастішали випадки укусів змій: як убезпечити себе

18.08.2019 р., 13:40

В Україні почастішали укуси змій. Як не стати їхньою жертвою, розрізнити, чи є отруйною змія, та що робити, якщо вас вкусили, – розповів Українському радіо голова львівського відділення Українського герпетологічного товариства Тарас Гринчишин.

"В Україні живе близько десяти видів змій, серед яких є отруйні та неотруйні. Серед отруйних найпоширенішим видом є гадюка звичайна, яка живе в Європі і Азії фактично до Полярного кола. Крім того, на Сході України поширена гадюка Нікольського, а в південній частині – степова гадюка. Всі вони є отруйники", – розповідає експерт.

За його словами, на змій сприятливо впливає теплий та сухий клімат: "Це провокує більше поширення плазунів, вони виростають і мають збільшувати свої кормові території. Через це  часто наближаються ближче до людей, особливо в селах. Проте зараз і у містах, наприклад, у Львові, можна натрапити на вужа звичайного просто у центрі міста. Гадюки ж трапляються ближче до околиць, біля лісових масивів".

"Коли кожен має смартфон, людині варто убезпечити себе наперед: відкрити google і ознайомитсь із зображеннями змій, а краще – зберегти їхні фото. Неотруйні змії мають довге струнке тіло: полози можуть мати до двох, а деколи й до трьох метрів довжини, вужі – до 1,2 м, мідянка – до 1,7 м. Натомість отруйні гадюки мають лише до 75 см довжини, це змії достатньо товсті, в них короткі хвости. І якщо змія вже впіймана, можна звернути увагу на вертикальну зіницю ока. Найбільш типове гадюче забарвлення – це малюнок у вигляді зигзагу або ромбиків на спині. При цьому гадюка звичайна може мати дуже різні варіації забарвлення: сірий, коричневий, бурий і навіть злегка зеленкуватий тон і темний, контрастний малюнок. Всі гадюки Нікольського мають чорне забарвлення та червоні очі і жовтий кінчик хвоста", – пояснює Тарас Гринчишин.

Він зазначив, що всі змії не чують звуків, але добре відчувають вібрацію: "Якщо людина наближається по сухому ґрунту, вони намагаються заховатись. Вкусити змія може лише якщо на неї чи біля неї наступити або якщо діставати щось рукою".

"Якщо ж вас вкусила змія, варто пам'ятати про кілька правил. Перш за все, треба промити ранку й знерухомити кінцівку. По можливості варто менше пересуватися, щоб не розганяти отруту по тілу. І ніколи не варто накладати джгут, оскільки сильна концентрація може призвести до омертвіння тканин в цьому місці. Не треба панікувати, коли з'являтиметься набряк, просто треба багато пити. Якщо буде можливість – варто ввести протигестамінні апарати, наприклад, "Супрастин". Якщо змія вкусила дитину – треба обов’язково їхати в лікарню", – зазначив Тарас Гринчишин.

Плазуни ховаються 27 вересня, як каже народна мудрість. Проте, наголошує експерт, їх можна зустріти навіть у жовтні, найчастіше – після дощів і холодів, коли вони вигріваються на сонці.

ФОТО: pixabay

В Україні почастішали випадки укусів змій: як убезпечити себе

Новини по темі