Мобільний додаток

Чим обернеться для українців запровадження нового ринку електроенергії – пояснює експертка

7.08.2019 р., 15:05

Чим обернеться для українських споживачів запровадження нового ринку електроенергії та чи не виникне восени проблем із водопостачанням та вчасним стартом опалювального сезону. Про це Українському радіо розповіла енергетичний експерт Марія Яковлєва.

"Україна могла вже неодноразово претендувати на Нобелівську премію, адже коли весь світ створює ринкові засоби та бореться з монополією, ми створили ринок, не позбувшись її. Але на практиці там, де є монополія, немає ринку. Якщо ви не можете змінити постачальника тієї чи іншої послуги, значить ринку не існує", – розповідає Марія Яковлєва.

За її словами, в електроенергетиці українців є умовна можливість змінити постачальника, але незалежні виробники не мають гарантованої ціни, тому вони не є конкурентоспроможними: "Допоки не буде масштабної демонополізації, ринку не буде. Має бути конкуренція і зміни в антимонопольному законодавстві".

"У нас була регульована політика цін на електричну енергію. В Україні чотири виробники, два з яких займають в сукупності 93 % всього ринку. Один виробник приватний, другий – державний. Це монополія. Приватною монополією володіє Ренат Ахметов, одна-єдина людина, яка тримає країну в заручниках", – пояснює експертка.

Раніше енергія, отримана від виробників змішувалася, а НКРЕКП встановлював середню ціну, тому для населення було дві вартості: 96 копійок і 1,68 грн.: "Ціни на кожному етапі регулювалися. Коли створився ринок, держава зобов’язала 90% енергії продавати за фіксованою ціною".

"Тому зараз є така реакція водоканалів, буде ще "тепловиків", адже для них встановили ринкову ціну, яка нічим не регулюється в тарифі, який встановлює вартість енергії для потреб населення. А це практично 80% їхньої продукції. Іншими словами, в регульованому тарифі встановили нерегульовані ціни на енергію", – підкреслює Марія Яковлєва.

Читайте також: Перспектива погодинної подачі води: чому так сталося і чи можна цього уникнути

Вона наголошує, що в такій ситуації всі водоканали збанкрутують, а їхні керівники понесуть за це юридичну відповідальність: "Поки збереться нова Верховна Рада і Кабмін, ми вже ввійдемо в опалювальний сезон. Водоканали і тепловики до цього часу не доживуть".

Нагадаємо, з 1 липня в Україні запрацював новий ринок електроенергії. Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства "Укрводоканалекологія" вже виступила із пропозицією підвищити тариф на воду на 20%. В асоціації попереджають, що через подорожчання електроенергії у липні або у серпні деякі водоканали будуть змушені перейти на погодинну подачу води.

Слухати повну версію.

Фото — pexels.com

Чим обернеться для українців запровадження нового ринку електроенергії – пояснює експертка

Новини по темі