Мобільний додаток

В наш час татусі не мають боятися брати на себе стереотипні обов’язки матері – експерт

16.06.2019 р., 15:16

В сучасному світі, де роль жінки в сім’ї змістилася, батьки не мають боятися брати на себе обов’язки, які стереотипно приписують лише матері, адже вони обоє дуже важливі для розвитку дитини, розповів Українському радіо в програмі "Ранковий формат" виконавчий директор Міжнародного центру "Батьківство" Сергій Цвєтков.

Ведучий:

Владислав Красніцький

"Сьогодні Україна вперше святкує День батька на офіційному рівні, зовсім нещодавно, в травні, указ був підписаний президентом. Це добре, адже роль батька в сім’ї надзвичайно велика",  розповідає гість програми.

За словами Сергія Цвєткова, батько має бути включеним в життя дитини ще від початку вагітності дружини, допомагаючи їй. Після народження тато не має відсторонюватись від своєї дитини, а на рівні з мамою доглядати її, брати на руки, міняти підгузки, адже від цього формується те, що психологи називають "прихильність". Дитина на одному рівні потребує й матері, й батька, й навіть більше: існують дослідження, які вказують на те, що вже в рік-півтора дитина усвідомлено шукає фігури саме батька.

"Тато, так само, як і мама, передає дитині певні моделі поведінки. Дитина буде зчитувати їх такими,як бачить, а не чує: якщо казати дітям, як треба поводитись, а самому поводитись інакше, дитина ставитиме під сумнів не лише слова але й авторитет того, хто це говорить", – зауважує гість.

Він звертає увагу на те, що й батько, й мати формують у дитини уявлення, що таке сім’я: "Немає нічого страшного у тому, щоб татусі брали на себе стереотипні обов’язки жінки: пестити, доглядати дитину, водити її до лікаря і т.д. Адже сучасна жінка працює і вже не зможе самостійно забезпечити функціонування сім’ї.

Західні дослідження кажуть, що чоловіки, які більш залучені до догляду за дитиною, більш щасливі, а їхні сім’ї більш стабільні. В наші культурі це, звісно, ще не дуже поширено, хоча законодавство дає таку можливість, наприклад, йти у відпустку по догляду за дитиною замість матері. Питання лише, чи роботодавці чи підтримуватимуть це на практиці і даватимуть відпустки по догляду за дитиною чи лікарняні, якщо дитина захворіла", – розповідає далі Сергій Цвєтков.

"Таткам варто зрозуміти, що їхня роль в сім’ї є дуже важливою: жінка навчає дітей, як їм бути кимось для когось, тоді як батько – ким бути. Він є лідером щодо соціалізації маляти в більше коло, ніж родина, особливо це помітно, коли дитина переходить шкільний вік. У віці з 6-7 років до 11 батько – її головний наставник, а дитина відкрита сприймати його авторитет. В цей період вкрай важливо передати їй потрібні і правильні цінності та переконання.

В подальшому роль міняється, але не зменшується. Підлітки, чий батько виявляє турботу і теплоту у стосунках, мають кращу самооцінку та рівень соціалізації, тоді як батько-каратель, а не вихователь, знижує розвиток мотивації до пізнання світу і очікувань від себе та збільшує ризик девіантної поведінки", – підсумовує гість програми.

Слухати повну версію.

ФОТО: Українська правда

В наш час татусі не мають боятися брати на себе стереотипні обов’язки матері – експерт

Новини по темі