Мобільний додаток

Зеленський повинен переконати МВФ у наявності чіткої економічної стратегії — Тимофій Милованов

27.05.2019 р., 22:16

В ефірі Українського радіо заступник голови Ради Національного банку України Тимофій Милованов розповів, чого очікувати від зустрічі Володимира Зеленського з місією МВФ, та як впливають міжнародні кредити на економіку країни.

Ведуча:

Олена Зелінченко

Президент України Володимир Зеленський зустрінеться 28 травня з представниками Міжнародного валютного фонду. На думку Тимофія Милованова, результат цієї зустрічі залежить від того, наскільки впевнено виглядатиме президент і якою буде його презентація економічних перспектив України і економічної стратегії держави:

"МВФ є таким якорем, чи лакмусовим папірцем для всіх інших кредиторів. Якщо ми не знаходимося в програмиі МВФ, то нам автоматично багато кредиторів припиняють давати гроші.Навіщо нам потрібні гроші? Гроші потрібні для розвитку економіки. Якщо ми подивимося на наш зовнішній борг — ми зменшуємо наш борг  за останні роки. Тобто, насправді ми не проїдаємо ці позичені гроші. Насправді ми віддаємо, але нам також потрібно інвестувати в розвиток України. Тому якщо ми можемо перепозичити під два чи три відсотки, які нам дає МВФ, тоді ми можемо відтермінувати ті борги, що були накопичені раніше, й інвестувати їх в розвиток економіки. Якщо немає програми МВФ, то відсотки відтермінування складають не 2%, а 8-10%".

Відставку уряду Тимофій Милованов вважає фактором нестабільності, як і розпуск парламенту. Адже МВФ оцінює, чи було виконано те, що обіцяли, і чи є впевненість в майбутньому. Відставка уряду і розпуск парламенту можуть негативно вплинути на перспективи участі України в подальших кредитних програмах Фонду, принаймні на деякий час.

"По факту програма МВФ буде призупинена, чи вона буде сповільнена. І від цієї зустрічі дуже багато залежить: якщо президент зможе переконати, що є чітка і зрозуміла економічна стратегія, то це для України буде дуже добре. Якщо ні — то я думаю, що будуть наслідки економічні, і ми всі заплатимо за них, як платники податків", — говорить Тарас Милованов.

Читайте також: МВФ може поновити співпрацю з Україною після виборів до Ради

Проблемою, через яку накопичилися борги України перед міжнародними кредиторами, експерт вважає неналежне виконання зобов'язань: Україна жодного разу не виконала повністю умов МВФ. Транші даються у відповідь на виконання українською стороною певних умов, і жодного разу їх не було виконано до кінця.

"МВФ ніколи не скаже, що вони припинили програму, вони просто не будуть давати гроші, і кожного разу давати жорсткіші умови. Треба дивитися не на офіційні заяви, а на те, чи приходять вчасно транші. Якщо вони не приходять вчасно (а вони не приходять), то по суті програму відтерміновано", — підсумовує експерт.

Нагадаємо, 21 травня в Україні розпочала свою роботу місія Міжнародного валютного фонду, яка прибула для того, аби оцінити реформи, окреслені у межах програми співпраці України та Міжнародного валютного фонду та вирішити, чи надавати Україні новий транш у розмірі 1,3 мільярда доларів.

Серед основних вимог МВФ до України було підвищення ціни на газ, проведення реформи у банківському секторі, зменшення розміру дефіциту державного бюджету, а також запровадження кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яку Конституційний суд визнав неконституційною.

Експерти також вважають, що робота місії та ймовірність ухвалення нею позитивного рішення щодо України залежать від розпуску Верховної Ради та відставки прем'єр-міністра України Володимира Гроймана.

Слухайте програму в запису за посиланням. 
Фото: flickr.com/worldbank
Зеленський повинен переконати МВФ у наявності чіткої економічної стратегії — Тимофій Милованов

Новини по темі