Мобільний додаток

Як відшкодувати в суді збитки, заподіяні стихійним лихом — розповідає адвокат

17.03.2019 р., 10:22

На початку тижня у всій Європі, та Україні зокрема, спостерігалися сильні вітри, що заподіяли як матеріальну шкоду, так і спричинили людські жертви. Адвокат Леся Дубчак в ефірі Українського радіо в програмі "Ранковий формат" розповіла про те, як відшкодувати в суді шкоду, заподіяну стихійним лихом.

Хто відповідальний

Справа в тому, що кожна ситуація унікальна і індивідуальна, тому в кожному конкретному випадку варто розбиратися окремо і предметно. Бувають ситуації, коли немає вини жодної особи, це дійсно стихія, а бувають ситуації, коли в завданні шкоди є пряма відповідальність відповідних обслуговуючих організацій, це в основному комунальні служби відповідних оргнів місцевого самоврядування.  

Алгоритм дій в суді

В таких справах треба буде дуже ретельно попрацювати як самим позивачам, так і їхнім адвокатам по збору доказової бази. Загальний підхід по цій категорії справ наступний: встановити наявність шкоди і її оцінити. Друге, необхідно встановити, що саме в бездіяльності, чи саме в протиправних діях відповідної служби, органу місцевої влади чи місцевого самоврядування є цей елеент протиправності. І третій момент — необхідно встановити причинний зв'язок між тим, що саме протиправна дія чи бездіяльність винуватця призвела до того, що настали відповідні наслідки у вигляді шкоди. Четвертий і обов’язковий елемент — це вина заподіювача. У нас у таких випадках діє презумпція вини, тобто та особа, до якої пред’являється позов, повинна довести те, що шкоди завдано не з її вини.

Що може бути доказами

Це може бути і складений акт очевидцями події, це і фото, відео-докази того, що відбувається, тому що ті ж електронні докази в нас теж приймаються як докази в суді. Можна викликати поліцію, але знову ж таки, десь це буде доречно, десь недоречно.

Оцінка шкоди

В подальшому, коли буде зібрана доказова база, необхідно чи то в звіті про оцінку, чи то у висновку експертного дослідження встановити те, який розмір цієї шкоди і яким об’єктом цю шкоду завдано.

Чи варта шкурка вичинки

Інколи супроводження такого судового процесу, витрати на судовий збір, на правову допомогу можуть бути достатньо серйозними і навіть більшими за потенційне відшкодування. Тому тут кожен зважує для себе, якщо ви бачите перспективність такої справи і шкода дійсно значна, то варто боротися за це, якщо шкода незначна, то на шальки терезів покласти те, скільки зусиль ви витратите на досягнення бажаного результату.

Слухати повну версію.

Новини по темі