Мобільний додаток

Еколог: Україна має завершити імплементацію європейського екологічного законодавства

2.03.2019 р., 12:33

Україна має завершити імплементацію європейського екологічного законодавства, переконаний еколог, експерт з кліматичної та енергетичної політики Олег Савицький. В ефірі Українського радіо в програмі "Ранковий формат" він прокоментував ухвалення Верховною Радою екологічної стратегії до 2030 року.

Ведуча:

Вікторія Єрмолаєва

"Зважаючи на те, у якому стані зараз перебуває довкілля в Україні, ця стратегія не відповідає масштабам тих змін, які потрібні, оскільки її положення не є достатньо амбітними. Вона є півкроком і вона не повністю відповідає тим зобов’язанням, які взяла на себе Україна перед міжнародним співтовариством", — зазначив Олег Савицький.

Савицький зауважив, що питання кліматичних змін та скорочення викидів парникових газів слабо визначені у стратегії.

"Те, що ухвалена хоч якась стратегія, це позитив. Там є певні гарно пропрацьовано напрямки, але деякі напрямки пропрацьовано дуже слабо. Наприклад, питання зміни клімату у цій стратегії і заходів щодо адаптації до кліматичних змін та скорочення викидів парникових газів слабо визначені", — сказав він.

Еколог прокоментував, які напрямки у стратегії визначено більш конкретно.

"Є більш-менш структуроване бачення поводження з відходами, є відповідна стратегія, але все залежить від того, як вона реально буде впроваджуватись. Також передбачається скорочення викидів забруднюючих токсичних речовин від теплової енергетики та автомобільного транспорту. Проте ми маємо сідати на хвилю екологічних змін у Європі і робити ці зміни якомога швидше. Крім того, для нас це можливість покращити наш економічний стан, оскільки ми можемо перестрибнути певний етап економічного розвитку і оновлювати свою інфраструктуру на основі нових технологій", — розповів Савицький.

Савицький наголосив, що, у першу чергу, потрібно змінювати економічні умови і використання природних ресурсів, які складають основу економіки.

"У першу чергу, потрібно змінювати економічні умови і те, що складає основу економіки, а саме: використання природних ресурсів. Зараз доступ до природних ресурсів монополізований кількома олігархічними групами, які використовують надра, ліси, водні ресурси для свого збагачення, руйнуючи довкілля і виводячи прибутки до інших країн.

18 громадських організацій виступили з ініціативою запропонували екологічний порядок денний для кандидатів у президенти України, який складається з 8 основних питань  і привертає увагу до найбільш гострих проблем. Цією ініціативою ми хочемо закликати кожного кандидата у президенти сформулювати свою позицію по цим проблемам", — зауважив еколог.

Савицький наголосив, що тепер Україна має робити крок за кроком задля реалізації екологічної стратегії.

"По-перше, ми маємо завершити імплементацію європейського екологічного законодавства. У нас досі не впроваджена процедура стратегічної екологічної оцінки державних програм, планів і стратегій, тобто якісь великі інфраструктурні програми, наприклад, будівництво доріг, будівництво гідроелектростанцій. Також має запрацювати система моніторингу викидів парникових газів, відповідний законопроект виносився на голосування. У нас ще бракує багато законодавчих положень, які б уможливили впровадження цілісної екологічної політики. Ми все ще на етапі впровадження базових законодавчих норм. Крім того, дуже важко йде реформування екологічного контролю. Державна екологічна інспекцію в процесі розформування, реформування і досі не перетворена і дієздатний орган",  — додав він.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила у другому читанні і загалом законопроект про основні засади державної екологічної політики України на період до 2030 року. Згідно зі стратегією Україна має скоротити залежність від невідновлюваних природних ресурсів та зменшити рівень забруднення навколишнього середовища.  

Прослухати повну версію.

Фото — pixabay.com

Еколог: Україна має завершити імплементацію європейського екологічного законодавства

Новини по темі