war

Костецький: для ВККС висновки щодо недоброчесності кандидата до Верховного суду не є обов’язковими для врахування

19.02.2019 р., 19:17

Для Вищої кваліфікаційної комісієї суддів висновки Громадської ради доброчесності щодо недоброчесності кандидата до Верховного суду не є обов’язковими для врахування. В ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Ввечері" членкиня Громадської ради доброчесності, журналістка програми розслідувань "Слідство. Інфо" Євгенія Моторевська та юридичний радник Transparency International Україна Максим Костецький прокоментували, як ВККС розглядає досьє кандидатів на посаду судді Верховного суду.

Ведучий:

Юрій Табаченко

"За другим етапом відбору мають призначити 78 суддів, які будуть мати надзвичайні повноваження, Верховний суд це фактично головна інстанція країни, це надзвичайно важливий орган. Верховний суд буде також переглядати рішення Антикорупційного суду. Верховний суд може потенційно переглядати результати і президентських, і парламентських вибори, якщо будуть відповідні позови", — зазначила Євгенія Моторевська.

Максим Костецький зауважив, судді Верховного суду призначаються пожиттєво з метою мінімізації впливу на судові гілки влади.

"Верховний суд буде схвалювати кінцеве рішення, яке дійде до касації. Судді призначаються пожиттєво, тобто суддів, які будуть обрані у Верховний суд не можна буде звільнити з метою мінімізації впливу на судові гілки влади. Загальна кількість суддів буде становити 196 осіб", — сказав Костецький.

Читайте також — Новий склад ГРД почне співбесіди з кандидатами у Верховний Суд — Кулібаба

Євгенія Моторевська повідомила, що "на сьогодні 44 недоброчесні кандидати успішно пройшли до наступного етапу. На цей момент відбуваються пленарні засідання, і вже 6 суддів, які мали висновок Громадської ради доброчесності про їхню недоброчесність успішно пройшли далі".

Моторевська додала, що Вища кваліфікаційна комісія не пояснює ГРД рішення про допущення суддів далі в конкурсі.

"Вища кваліфікаційна комісія не пояснює нам, чому вони приймають такі рішення. За результатами конкурсу, який був вперше у 2017 році, ми очікували, що ми побачимо обґрунтування хоча б у фінальних паперових рішеннях, які стосувалися затвердження суддів Верховного суду. Таких обґрунтувань не побачили ні громадськість, ні журналісти. Всі рішення приймаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів за закритими дверима, і ми не знаємо, хто і як голосує", — сказала вона.

Максим Костецький наголосив, що є ключова відмінність між конкурсом до Верховного суду і до Вищого антикорупційного суду.  

"Є ключова відмінність між конкурсом до Верховного суду і до Вищого антикорупційного суду. Так, негативні висновки стосовно доброчесності кандидата чи його професійної етики, які виносяться Громадською радою доброчесності, на жаль, не є обов’язковому для врахування Вищою кваліфікаційною комісією суддів, і двома третинами голосів пропускали кандидатів далі до проходження конкурсу. У той час як конкурс до Вищого антикорупційного суду, співбесіди по якому відбувались буквально декілька тижнів тому, показали, що якщо були претензії до доброчесності кандидата і мінімум три міжнародні експерти не голосували за такого кандидата на проводження конкурсу, він припиняв участь у доборі. І це дуже чітко показало ефективність цього інструменту", — зауважив Костецький.

Читайте також — Вперше в Україні міжнародні експерти були залучені до підбору суддів — Маселко

Нагадаємо, новий склад Громадської ради доброчесності розпочав роботу щодо відбору кандидатів до Верховного Суду. У межах судової реформи в країні формуються нові суди: Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд та Вищий суд з питань інтелектуальної власності.

Як повідомлялось раніше, 18 січня 2019 року відбулось перше спеціальне спільне засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з Громадською радою міжнародних експертів, на якому виключили з конкурсу 8 кандидатів на посаду судді Вищого антикорупційного суду. Під сумнівом залишаються ще понад 40 кандидатів.

Прослухати повну версію. 

На фото Євгенія МоторевськаМаксим Костецький і Юрій Табаченко 

Костецький: для ВККС висновки щодо недоброчесності кандидата до Верховного суду не є обов’язковими для врахування

Новини по темі