Мобільний додаток

Що варто знати про втрату чинності ГОСТів в Україні — роз’яснення експерта

24.01.2019 р., 09:41

Заступник голови Офісу ефективного регулювання (BRDO) Денис Малюська в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" пояснив, чому немає сенсу у функціонуванні радянських ГОСТів в Україні та які ГОСТи все ж залишаться актуальними.

Ведуча:

Христина Стець

"ГОСТи дісталися нам у спадок від Радянського Союзу, і в той час вони регулювали абсолютно все. Зараз діє цілком інша парадигма стандартизації. Стандарти в Україні, як і у всьому європейському Союзі, є, як правило, добровільними. Відповідно, зараз стандарт це консенсус органів. Які мають стосунок до тих чи інших процедур чи товарів, і кожен виробник чи бізнес добровільно може дотримуватись чи не дотримуватись стандарту. Таким чином, філософія цього документу цілком інша, і сенсу у функціонуванні радянських ГОСТів абсолютно немає. Проте невелика кількість ГОСТів все ще зберігається, тому що наразі не розроблено українських аналогів або є ГОСТи, які навіть за сучасних реалій відповідають вимогам, оскільки базувались на міжнародних практиках", — зазначив Денис Малюська.

Денис Малюськазауважив, щодеякі ГОСТи можуть залишатись актуальними, якщо на них є посилання у відповідних законах.

"Крім того, деякі ГОСТи можуть залишатись актуальними, тому що навіть за сучасного законодавства деякі стандарти можуть вважатися і вважаються обов’язковими, якщо на них є посилання у відповідних законах. Якщо в законі прописано, що стандарт є обов’язковим, то він є обов’язковим. В інших випадках стандарти є добровільними", — сказав він.  

Він також додав, що те, що стосується безпеки споживача,  регулюється не стандартами, а технічними регламентами, які є обов’язковими.

"Державою визначені вимоги та правила врегулювання. Те, що стосується безпеки споживача, регулюється не стандартами, а іншими актами — технічними регламентами. Ці документи є обов’язковими, і вони містять обов’язкові вимоги до безпеки відповідної продукції", — повідомив Малюська.

Читайте також — Понад 90% радянських ГОСТів втратили чинність в Україні

Нагадаємо, з 1 січня 2019 року переважна більшість технічних стандартів колишнього Радянського Союзу "ГОСТ", розроблених до 1992 року, втратили чинність в Україні.

Прослухати повну версію.

Новини по темі