Мобільний додаток

Біологиня Озерна розповіла, яке значення відіграють запахи в житті людини

4.12.2018 р., 16:32

Парфуми, які так личать вашій подрузі, для вас чомусь недоречні. У чому справа? І яке значення відіграють аромати парфумів у житті сучасних людей, що спілкуються словами? Про це дізнаємося в програмі "ФізКультура".

Ведуча:

Дарія Озерна

У людей, як і у всіх ссавців, є унікальний запах тіла, і він визначається генетично. Гени, які за це відповідають, належать до комплексу гістосумісності, або сумісності тканин. Їх продукти передусім показують, де своє, де чуже, тренують імунну систему впізнавати патогенів, а ще їх продукти, а також гормональний фон, їжа і мікрофлора шкіри визначають наш унікальний запах. Генів комплексу гістосумісності багато, а їх комбінації дають ще більше варіантів.

Ось чому ми всі відрізняємося як запахом, так і вродженими схильностями до певних хвороб. Те, як на нас пахнуть парфуми і залежить від генетики, тобто від комплексу гістосумісності. Дослідження показали, що люди обирають ті парфуми, які підкреслюють їх власний запах тіла, які найбільш молекулярно його нагадують. Ось чому комусь пасує Chanel№5, а комусь олія пачулі.

Еволюція подбала про таке різноманіття індивідуальних запахів не для збільшення продажу туалетної води. Отже, молекули гістосумісності показують імунній системі шматочки бактерій і вірусів, які в нас потрапили. Так вона вчиться. Коли в нас від тата й від мами різні гени гістосумісності, ми наче стійкіші до хвороб, і от виявилося, що жінки несвідомо обирають запах тих чоловіків, із якими в них різні гени гістосумісності. Тобто запах розповідає всім навколо про гени, хоч ми того й не усвідомлюємо.

У такої пари потенційно будуть здоровіші діти, тому ретельно обираймо парфуми і пам’ятаємо, що хоч ми і мислимо раціонально, спілкуємося словами та подекуди картинками, запахи все-одно несвідомо на нас впливають.

Прослухати детальніше можете за посиланням

Новини по темі