Мобільний додаток

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій ─ роз'яснення Мінсоцполітики

13.11.2018 р., 20:00

Директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко розповів про монетизацію субсидій. В ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Ввечері" він пояснив основні принципи монетизації та про процес її впровадження.

Чому монетизація краще, ніж чинна система?

— Програму житлових субсидій умовно можна поділити на дві частини: власне визначення право і розрахунок розміру субсидій та як ці кошти потрапляють до надавача послуг. Це специфічний вид соціальної підтримки, який має цільове призначення, тобто це кошти на оплату житлово-комунальних послуг. На сьогодні ці кошти без участі людини потрапляють на особовий рахунок надавача послуг. Тобто людина не відчуває їх і не розуміє вартість енергоресурсу. Вона оплачує свою обов’язкову частку платежу, яка залежить від доходу, тому будь-яке підвищення тарифів для таких домогосподарств не є відчутним. Вони немотивовані економити і раціонально використовувати енергоресурси. Якщо людина зрозуміє, що вона витрачає власні кошти, то в неї з’являється стимул віддати якомога менше цих коштів, а решту залишити собі. В цьому і полягає сенс.

Впровадити монетизацію з січня 2019 року — складно, тому що потрібно кожному домогосподарству відкрити певний банківський рахунок, на який буде перераховуватись така допомога, оскільки на сьогодні ці кошти передаються на особові рахунки надавачів послуг.  Тому було прийнято рішення, що монетизація буде впроваджуватись протягом 2019 року поетапно.

Як це працюватиме? Як приходитимуть гроші?

— Достатньо складно сказати на поточний момент, тому що наразі ми над цим працюємо. Потрібно спочатку розрахувати субсидії, і далі ці кошти мають бути перераховані і мати цільова призначення. Можливо, вони будуть використовуватись через систему спеціальних рахунків, які будуть мати можливість використовуватись за оплату комунальних послуг і, як наслідок, якщо в громадянина буде відсутня заборгованість за підсумками опалювального періоду, ці кошти стають доступними для вільного використання.

Чи не вийде так, що люди нічого не отримають?

— Вчасність надходження коштів — це основна передумова впровадження монетизації. Слід зазначити, що ці кошти не будуть надаватись людям фізично, вони будуть перераховуватись на банківський рахунок цієї людини, і це єдиний запобіжник, який дасть можливість бути впевненим в тому, що ці надійдуть до кінцевого адресата як розрахунки за житлово-комунальні послуги.

Чи не ускладнить монетизація процедуру отримання субсидій?

— Для людини фактично нічого не зміниться. Ми не плануємо зобов’язувати громадян ходити відкривати рахунки. Ми плануємо зробити взаємозв’язок інформації між установами і органами, тобто тут буде задіяно три сторони: органи соціального захисту населення, які призначають і розраховують розмір субсидії, установи банку і підприємства-надавачі послуг. Тому для громадян ускладнення не буде.

Чи передбачувались ризики запровадження такої системи?

— Певні ризики, звичайно, є. Основний ризик — це надходження цих коштів до кінцевого адресата. Але впровадженням спеціальних рахунків ми плануємо зняти проблему.

Прослухати повну версію розмови. 

Що потрібно знати про нові правила нарахування субсидій ─ роз'яснення Мінсоцполітики

Новини по темі