Олександр Савченко: "Погіршення експортно-імпортних операцій негативно впливає на курс гривні"

Олександр Савченко: "Погіршення експортно-імпортних операцій негативно впливає на курс гривні"

Що сьогодні відбувається з курсом валют? Як на ситуацію реагує Нацбанк?

На якій позначці очікувати зупинки курсу, спрогнозував в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" колишній заступник голови Національного банку України та колишній заступник міністра фінансів Олександр Савченко.



При будь-якому курсі економіка може працювати. Ми пам'ятаємо 2008 рік, коли гривня впала на 60% і це вважалося катастрофою. Я особисто дуже сильно переживав цей крах української валюти і думав, гірше бути не може. Згадайте 2-3 роки назад, коли гривня впала в три рази, але економіка існує. Тому сьогоднішнє здешевлення гривні на 2,5-3% не має лякати українців. Звісно, це неприємний факт, але він не може руйнувати українську економіку. Від чого залежить ціна на будь-який товар? Від кількості цього товару. Коли товару дуже багато, ціна на нього падає. Чому зараз падає ціна гривні і зростає ціна долара? Отже, доларів мало.

Логічно припустити.

Це факт. Але чому мало доларів? На мою думку зараз є три фактори. Перший фактор, як це не парадоксально, це безвіз. Українці почали більше виїжджати за кордон, тому є попит на готівковий долар і євро. Цей фактор з'явився несподівано для фахівців, але він діє. Другий фактор можна назвати традиційним. У нас погіршується платіжний баланс. Тобто валюти заходить в Україну все менше, а виходить все більше. Імпорту все більше, а експорту менше. От у нас вже є дефіцит поточного рахунку і це негативний сигнал. І третій фактор — спекулятивний. Але на курс впливають ще дуже багато факторів, на жаль. І політичний, і психологічний, і, наприклад, війна.

Якими мають бути дії НБУ? Чи достатньо робить регулятор для зміцнення гривні?

Зараз НБУ намагається загальмувати падіння гривні. Він третій день поспіль виходить на валютний ринок і продає долари комерційним банкам для того, щоб зробити так, щоб усім доларів вистачило. Вчора продав 100 млн доларів, сьогодні продав 50 млн. На мою думку, цього достатньо, щоб погасити цей спекулятивний попит. НБУ робить дуже правильні речі, бо не можна допускати доволі значних стрибків.

Прослухати повну версію розмови