Мобільний додаток

Людмила Черенько: Номінальну і реальну зарплату обраховують по-різному

19.07.2018 р., 10:46

Зарплати українців зросли за останні півроку, згідно з даними Держстату, більш ніж на чверть. У січні-травні 2018 року розмір середньої номінальної заробітної плати становив 8 225 гривень, що на 26,7% більше, ніж за той самий період минулого року. Індекс реальної заробітної плати становить 102,9. Чи означають ці цифри, що життя українців покращилося, прокоментувала в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" завідувачка відділом дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Людмила Черенько. 

Людмила Черенько: Давайте для спрощення брати не за періоди, а от останній місяць, де більш доступна інформація, травень 18 року. То якщо ми візьмемо рівно рік, заробітна плата номінальна зросла на 27,6%. Що це означає? Це означає, що реально на картку люди отримали в середньому на 27% більше грошей у вигляді заробітної плати. Але ціни за цей самий період зросли майже на 12%. Тобто очевидно, що ціни зростали менше, ніж заробітна плата номінальна. Але реальна заробітна плата отримується не прямим відніманням. Там трохи інший перерахунок. І реальна заробітна плата з травня 2017 до травня 2018 зросла на 14%. І ці 14% за рік - це і є купівельна спроможність. Це означає, що ми настільки більше можемо дозволити собі купувати в магазинах, на ринках тощо.

Дмитро Хоркін: А що входить у цей перелік послуг і товарі?

Людмила Черенько: В індекс споживчих цін входить все, незалежно від того, людина отримує щось платно чи безоплатно. Індекс споживчих цін просто враховує ціни ринку. Інша справа, що він дуже чутливий до структури. Тобто яку структуру бюджету ми візьмемо за основу. Наприклад, якщо визначено в індексі, що продукти харчування займають менше 50% бюджету, а у нас з вами вони займають більше 50%, от чому люди і скаржаться, що у нас так ціни виросли, а статистика вказує, що ціни виросли набагато менше, бо люди в основному орієнтуються на продукти харчування, які в них забирають значну частку бюджету. А в індексі споживчих цін продукти харчування займають значно меншу частку.

Дмитро Хоркін: Найвищі зарплати зафіксували в Києві - середня 12,721 грн, Донецька область - 9, 173, Дніпропетровська - 8,237. На жаль, традиційно Тернопільська, Чернівецька мають найнижчі зарплати, а також Чернігівська і Херсонська.

Людмила Черенько: Тут є два фактори. По-перше, вищі зарплати традиційно в тих регіонах, де більше розвинена промисловість. Нижчі стандарти оплати праці в тих регіонах, які більш орієнтовані на сільськогосподарську діяльність. Але є інший фактор. У нас тіньова заробітна плата відіграє дуже суттєву роль в бюджеті. І якби тінь була розподілена по населенню, по регіонах однаково, дуже було б просто обрахувати і дораховувати, і оцінювати. До тіньових доходів більш схильні підприємства малі, середні. Тому у великих містах, де великі розвинені корпорації переважають, там менш поширені тіньові заробітки. У західних регіонах цікава ситуація. Якщо бідність ми оцінюємо за витратами, а не за доходами, то за цими показниками західні регіони на сьогодні входять в групу благополучних.

Прослухати повну версію розмови

Новини по темі