Мобільний додаток

Євген Гончар: "10 мільйонів підписаних декларацій - величезний кредит довіри до медреформи"

2.07.2018 р., 10:57

Гроші ходять за пацієнтом. Кожен четвертий українець вже обрав свого лікаря. Про перші підсумки кампанії з підписання декларацій з пацієнтами розповів у програмі Українського радіо "Сьогодні. Зранку" член Громадської ради МОЗ України Євген Гончар.

Як прокоментуєте заяву Уляни Супрун про успіхи реформи?

Так, це дійсно чудовий показник, і він значно вищий, ніж були базові очікування. Це дуже гарний результат, що за пів року чверть українців підписали декларації. Варто відзначити, що і заклади, що частина з них вже перейшла на нову модель фінансування. Це, нагадаю, 149 комунальної форми власності і 12 приватиних медзакладів. Цікаво те, що є приватні заклади, які повірили в реформу і ладні працювати за новою моделлю. Я очікую, що їх кількість буде збільшуватися і ми прийдемо до більшої лібералізації системи охорони здоров'я, коли приватні клініки зможуть конкурувати з державними.

Області-чемпіони, які вказала Уляна Супрун, - це Вінницька, Полтавська, Харківська, Чернівецька та Житомирська. А серед регіонів, які відстають - Сумська, Закарпатська, Черкаська та Одеська - чому там люди зволікають з підписанням декларацій?

Я не впевнений, що люди зволікають, я думаю, що в тих областях менша інформаційна кампанія, менше уваги приділяється цьому місцевою владою. Крім того, що там менше українців підписали декларації, там і менше закладів підписали договори з Національною службою здоров'я. Водночас центральний уряд забезпечив всім однакові стартові умови.

Як стандарти надання медичних послуг мають змінитися на краще?

Всі заклади мають перейти на нову модель до 2019 року, в іншому випадку вони просто не отримають фінансування. Вже понад два роки іде процес автономізації медзакладів, вже тривалий час іде процес підписання декларацій, ще буде дві хвилі, дві можливості підписати договори з Національною службою здоров'я. Насправді ще є багато часу і багато можливостей. Якщо частина медзакладів не підпише, тоді це буде питання до народних депутатів. Це вже буде політичне питання в якійсь мірі. Нині планується, що з 2019 року медичних субвенцій для первинки не буде. З приводу сервісних вимог, заклади мають відповідати порядку надання первинної медичної допомоги. Це документ, в якому зазначений увесь перелік послуг, які українець зможе отримати після підписання декларації.

Що робити, якщо декларацію не укладено і чи можна сподіватися на медичну допомогу?

Декларацію можна укласти будь-коли. Ця кампанія ніколи не завершиться. Це можна зробити і через багато років. Єдине питання в тому, що якщо ви не укладете декларацій, то медична допомога на вторинній ланці буде вам надаватися за ваш кошт, окрім випадків екстреної медичної допомоги.

Але стає момент грошей, тому що базовий тариф на одну людину, яка підписала декларацію, становить 370 гривень. А якщо не підписав - гроші за тобою не пішли?

Якщо не підписав, то гроші не пішли, але все одно заклади отримують фінансування по кількості прописаних людей. Це до кінця 2019 року. Але в подальшому цього не буде.

Євген Гончар: "10 мільйонів підписаних декларацій - величезний кредит довіри до медреформи"

Новини по темі