Мобільний додаток

У зоні ЧАЕС збудують централізований ядерний могильник

9.11.2017 р., 17:50

У Чорнобильській зоні відчуження розпочалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для тривалого зберігання палива з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС, яке зараз вивозиться до Росії.

Урочиста церемонія символічного підняття першого кубометра землі на місці майбутнього ЦСВЯП відбулась 9 листопада поблизу селища Буряківка Київської області, повідомляє Укрінформ.

"Ми сьогодні розпочинаємо будівництво першого такого об’єкта за період незалежності, як Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива. Цей об’єкт – це мільярди коштів, які залишаться в українському бюджеті, це нові технологічні рішення і потужності, які ми матимемо в Україні для збереження відпрацьованого ядерного палива, це серйозні інвестиції в економіку України", - сказав на урочистій церемонії віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон.

Централізоване сховище – це автономна ядерна установка для тривалого – до 100 років – зберігання відпрацьованого ядерного палива, в якій буде використовуватися технологія поверхневого "сухого" зберігання із застосуванням двобар'єрної системи ізоляції палива від навколишнього середовища завдяки спеціально спроектованим інженерним системам контейнерного типу. Проектування, виготовлення та постачання цих систем забезпечить американська компанія "Holtec International", а генеральним підрядником будівництва є компанія "Укрбудмонтаж". Проектна місткість сховища – 458 контейнерів, які зможуть вмістити у собі понад 16 тисяч відпрацьованих паливних збірок.

Перший пусковий комплекс централізованого сховища буде введено в експлуатацію в 2019 році. Як повідомив Кістіон, його вартість близько 500 мільйонів доларів. Це будуть власні кошти "Енергоатому" і залучені компанією під цей проект. "Термін окупності капітальних вкладень – не більше двох років", - наголосив віце-прем’єр-міністр.

Як зазначив на церемонії міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, після розпаду СРСР Україна залишилася єдиною країною, яка не вирішила питання зберігання відпрацьованого ядерного палива. Його відправляли на тимчасове технологічне зберігання до Росії, щорічно сплачуючи за це 200 мільйонів доларів.

"Це перший об’єкт, який розв'яже цю проблему, а зберігання відпрацьованого ядерного палива коштуватиме Україні в 2,5 рази дешевше" , - сказав Насалик.

Посол США в Україні Марі Йованович у свою чергу акцентувала увагу на тому, що Централізоване сховище – це стратегічний проект, оскільки він дасть можливість зменшити залежність від Росії і зекономити значні кошти.

"Сполучені Штати пишаються тим, що ми можемо допомогти Україні в цьому. Це ще одне свідчення міцних двосторонніх відносин між нашими країнами", - зазначила Йованович.

У зоні ЧАЕС збудують централізований ядерний могильник

Новини по темі